Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bruski pisze list do załogi MZK. „Prawa ekonomii nie podlegają negocjacjom”

Dodano: 02.07.2022 | 09:38

Na zdjęciu: Rafał Bruski i Andrzej Wadyński w trakcie czwartkowego posiedzenia komisji doraźnej w sprawie sytuacji w MZK.

Fot. Archiwum

Trwa kolejny dzień buntu załogi Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy. List do protestujących napisał prezydent Rafał Bruski, a podczas niedawnego posiedzenia komisji doraźnej w sprawie sytuacji w spółce, radni Justyna Polasik i Zdzisław Tylicki wprost zażądali, aby załoga wróciła do pracy. 

To już dziewiąty dzień, kiedy z zajezdni MZK przy Inowrocławskiej na swoje stałe trasy nie wyjechał żaden autobus, a z Toruńskiej – ani jeden tramwaj. Przypomnijmy: załoga sporządziła pięć postulatów, z których jeden – dymisja prezesa MZK Andrzeja Wadyńskiego oraz wiceprezesa Adama Szulca już został zrealizowany. Ratusz rozpisze konkurs na nowego szefa miejskiej spółki, a do tego czasu zakładami kierować będzie wspomniany już Wadyński.

W minioną środę (28 czerwca), temat sytuacji w miejskiej spółce został poruszony przez radnych podczas sesji Rady Miasta, a dzień później odbyło się pierwsze posiedzenie powołanej w sprawie sytuacji w MZK komisji doraźnej. W jej trakcie, radna Justyna Polasik mówiła, że to szaleńczy strajk. – Wnioskuję o natychmiastowy powrót do pracy – powiedziała, a wtórował jej radny Lewicy Zdzisław Tylicki.

Ja uważam, że jutro rano załoga powinna natychmiast ruszyć do pracy i wtedy jest ten moment dyskutowania. Załoga już dostała jedną podwyżkę, w tym roku drugą. Ile firm by chciało taką podwyżkę dostać? Uważam, że kierowcy i motorniczy w komunikacji miejskiej nie zarabiają aż tak niskich pieniędzy

– mówił Tylicki. Przewodniczący związków Andrzej Arndt po czterogodzinnym posiedzeniu komisji przekazał, że postulat o powrocie do pracy przekazał załodze. – Spytałem, czy ktoś jest za, ale nikt nie podniósł ręki – powiedział.

Otwarty list do protestującej załogi napisał prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski wskazał w nim, że zaspokojenie jakichkolwiek dodatkowych roszczeń (przypomnijmy, że załoga wnioskuje o wzrost wynagrodzeń o 1000 zł brutto od 1 czerwca br. oraz w latach następnych „wzrostu wynagrodzeń minimum o wskaźnik cen usług ustalanych corocznie przez GUS”, a także „zmniejszenia premii do 10% w stosunku do pensji zasadniczej”), wymaga zwiększenia dochodów miasta lub ograniczenia wydatków i przypomniał, że miasto ma ujemną nadwyżkę operacyjną (wyższe zaplanowane wydatki od dochodów), a spółka cały czas generuje straty, jak niedawno wyliczano każdy dzień buntu to ok. 600 tys. złotych strat.

PEŁNA TREŚĆ LISTU RAFAŁA BRUSKIEGO DO PROTESTUJĄCEJ ZAŁOGI MZK

W jego ocenie, spełnienie nawet w części wymagań protestujących musi się dokonać poprzez: podniesienie cen biletów o ok. 25% bądź likwidację ulg dla seniorów i młodzieży albo zmniejszenia pracy przewozowej, która skutkowałaby zmniejszeniem częstotliwości kursowania pojazdów komunikacji albo połączonymi działaniami we wspomnianych trzech punktach. – W związku z tym, że prawa ekonomii nie podlegają negocjacjom – innych możliwości nie ma – napisał Bruski i poprosił załogę o to, aby jednoznacznie wskazała, jakich decyzji oczekują, bo w kompetencjach prezydenta i Rady Miasta są punkty a (podniesienie cen biletów) i b (likwidacja ulg). Na zakończenie, kolejny raz nakłonił załogę do podjęcia pracy.

Na niedzielę (3 lipca), na godzinę 15:00 na Starym Rynku planowana jest akcja pracowników MZK.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
1 rok temu

I nad czym się jeszcze Pan Bruski zastanawia. Bilety są za tanie więc trzeba podnieść ceny biletów do obecnych realiów rynku i cen paliw, a część ulg że np jedzie się za darmo to relikt PRLu. Też do likwidacji. Jezeli uczen zaplaci za miesieczny 25zl zamiast 10zl to tez nic sie nie stanie. Ja tez glodowac nie bede że zapłacę za przejazd z Blonia na Fordon 4,8zl zamiast 3,8. Bo taksówką wyszło by 10 razy tyle. Inna sprawa jest że MZK ma jedną z nowszych flot w kraju jak nie najnowsza. (Chodzi o wiek pojazdow) Można na 2 lata tez… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Adam
Stachu
Stachu
1 rok temu

Jaki elegancki szantaż połączony z manipulacją. Gratuluje prezydenta miasta. Dać wybór protestujący na którym stracą wszyscy pasażerowie i obwiniać nie będą Bruskiego a protestujących. Brawo.

miejscowy
miejscowy
1 rok temu

Dla mnie jest to bardzo dziwne ja bym podpisał z załogą te postulaty i komunikacja by wyjechała. Te pieniądze można bardzo łatwo odzyskać z budżetu MZK o czym protestujący mówią. 160 osób w biurach = zwolnić połowę dać reszcie podwyżki 500zł i góra pieniędzy zostanie. Kierowników w tej firmie jest pełno i od wszystkiego i nic nie robią. ( Ciotki , wujki , kuzyni , znajomi itd. ) Następna sprawa 13 pensje w ZDMiKP moloch rozkłady jazdy to tragedia , zero współpracy z MZK i pasażerami i następne miliony do odzyskania. Wystarczy dobry menager który wysłucha każdej ze stron i… Czytaj więcej »

Zleceniobiorca
Zleceniobiorca
1 rok temu

Adam masz po części rację, że część ulg można byłoby zlikwidować lub zmniejszyć. Emeryci za darmo, uczniowie i studenci też mniej ale o ile dobrze się orientuję to pracownicy mzk i ich rodziny to mają darmowe też. Jak większość pracuje to w tych godzinach jeżdżą komunikacją prawie tylko emeryci i to za darmo, więc tramwaj jedzie i nic nie zarobi albo bardzo mało. Jeśli jest tak źle w MZK to co robił jego zarząd i rada nadzorcza którym się płaci. Jak pilnują firmy aby było w niej lepiej a nie gorzej. może potrzebna jest reorganizacja MZK, zmniejszenie biur, zlecenie niektórych… Czytaj więcej »

Dawid
Dawid
1 rok temu

Nie jestem zwolennikiem obozu Bruskiego i samego Bruskiego, napisze więcej, jestem przeciwnikiem, ale protest kierowców i motorniczych MZK to jakaś kpina i prostactwo względem ludzi. Ja rozumiem, że wszyscy za mało zarabiają, jesteśmy kolonia Europy, mamy problem nie z cenami inflacja, która jest europejska, tylko właśnie z poziomem plac, ale to nie jest tylko problem pracowników MZK. Wiele sektorów zarabia słabo i nawet nie mają możliwości protestu, tutaj z dobrego imienia mamy koniec roku, młodzież nie może dotrzeć do szkół na zakończenie roku, chorzy nie mogą dojechać do szpitali, na zabiegi, na onkologię… Mamy wolny rynek i wolny świat, jak… Czytaj więcej »

Janek
Janek
1 rok temu

Prezydent mowi: „Prawa ekonomii nie podlegają negocjacjom” A jak to jest ze nieraz trzeba zapłacić firmom więcej bo w trakcie prac wychodzą „kwiatki” Czemu nieraz nie naliczacie kar umownych firmom jak np kończą inwestycje pół roku albo rok po czasie. To się nazywa HIPOKRYZJA. Jak ktoś wyżej napisał bilety są za tanie. Co to jest 3,8zl za bilet. Za to nawet 1 piwa się nie kupi. 5zl normalny, 2.5zl ulgowy, 150zł sieć, uczniowie i osoby po 65roku życia 25zl miesięcznie. To nie jest drożyzna. 1,5roku temu w dyskoncie za 10zl kupowałem 2 oleje kujawskie. Dziś za 1 place 13zl. No… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Janek
jurgen
jurgen
1 rok temu

Tanie bilety ?trzeba być nie w pełni rozumu żeby pisąć takie bzdury.4,8 zl to bilet w Bydgoszczy był by droższy niż w Warszawie.MZK powinna utrzymywać się tylko z biletów bez żadnej dotacji .Po za tym pensja kierowcy mzk średnio to 4.5 tys żł netto pluś 13 pensją oraz pełen pakiet socjalu..Towarzyszu Adamie a może by tak zapytać bydgoszczan czy 4.8 zł za bilet to dużo czy mało.?

Noel
Noel
1 rok temu

Jurgen średnia pensja w MZK to 4,5 tysia. Zapomniałeś tylko dodać że to średnia kierowcy vs kierownika lub innego biurowego. A co do 13 to chyba byłem ujowym robolem przez te 15 lat, bo ani razu nie wypłacili mi rzeczonej 13 pensji.

Bess
Bess
1 rok temu

13 pensja wysługa lat pełen socjal oraz darmowe bilety dla rodzin pracowników MZK to są komunistyczne przywileje a nie zniżki dla młodzieży czy emerytów jak pisze pracownik MZK Adam

Bess
Bess
1 rok temu

Niech panowie i panie z MZK zrezygnują z darmowych biletów dla rodzin dzieci żon rodziców czy teściów .To spora grupa jeździ za darmo.To są dziesiątki tysięcy złotych?Proszę zastanowić jak to korzyść dla tych strajkujących i kto za to płaci?Oczywiście podatnik bydgoski.

Marek
Marek
1 rok temu

Proszę tych którzy wypisują bzdury o darmowych biletach dla całych rodzin pracowników MZK, by wcześniej sprawdzili stan faktyczny. Darmowy bilet ma tylko osoba pracująca w w/wym firmie. Rodzina nie ma takich przywilejów. I nie twierdzę że ten przywilej jest należny. Być może pracownicy powinni mieć bilety ulgowe lub w inny sposób dokładać się do kosztów. Lecz czy one są tak duże? 100 zł miesięcznie razy ok 1000 osób z czego większość i tak jeździ samochodami.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Zlikwidować darmowe przejazdy dla pracowników i ich rodzin. Wywalić z MZK wszystkich biurowych. I karać kierowców (finansowo), motorniczych za każdą minutę opóźnienia, plus za jazdę z ludźmi jak z ziemniakami. Oczywiście każdego pracownika zobowiązać do założenia własnej firmy i pracowanie na swoim. Nie pracujesz to mega kara!.

Kaska
Kaska
1 rok temu

Dobrych z was którzy piszą o likwidacji stanowisk typo biurowych. Stanowiska biurowych tzn administracyjnych jest bardzo mało. W skład wszem i wobec rozgłaszanych 160 nie wchodzą tylko sekretarki i księgowe. Po pierwsze pracowników UMYSŁOWYCH jets mniej niż 150. Po drugie jest to grupa składająca się z : DYSPOZYTORÓW których musi być w sumie min. 4 na zmianę a przy wsmozonym ruchu więcej. Na każdej dyspozytorni i w centrali ruchu musi być Min. Jeden. Praca na 3 zmiany. No ruch jest całą dobę. Wchodzą też mistrzowie. Kto pracował w większej spółce wie o co chodzi, proszę sobie policzyć ile mistrzów jest… Czytaj więcej »

Były_pracownik
Były_pracownik
1 rok temu

Ja pracowałem w mzk jako kierowca i wytrzymałem 2 tyg. i rzuciłem tą pracę . Wstawanie o 2 w nocy do pracy powrót do domu o 14 lub od 14 do północy. święta, weekend a po 5 dniach z kolej nie wiesz jak masz na imię za 3500zł . Teraz zarabiam 3300 zł na rękę pracuje od pon. do piątku od 6-14 i jestem mega szczęśliwy i wolny. To jest niezapłacona praca wymagania jakbyś 8 tysięcy zarabiał podwójne karanie za to samo , czepianie się wszystkiego mandaty 1,5 tys.zł. Podziwiam kolegów i jeszcze bardziej koleżanki które tam jeszcze pracują i… Czytaj więcej »

Gałczyński
Gałczyński
1 rok temu

Tak się kończy jak monopolistą w mieście jest miejska spółka, droższa od prywatnego przewoźnika i jeszcze bardziej roszczeniowa. U prywatnego raczej nie ma strajków, roszczeń, siedzących na dupie związkowców, nie podoba się pensja to zmień pracę. MZK powinno obsługiwać tylko te trasy które są nieopłacalne, mieć góra 20% rynku

Bydgoszczanin
Bydgoszczanin
1 rok temu

Trochę to żenujące, że większość komentarzy piszą tutaj strajkujący i ich rodziny. I to udakąc bezstronnych, zayroslanuch obywateli. Łatwo wam tutaj pisać, żeby zwolnić połowę obsługi biur. Tu jakoś nie czujecie solidarności. A może was zwolnić i zatrudnić nowych, bezrobotych. Nawet związki ponoć was nie popierają, bo w tym roku dostaliście już gigantyczną podwyżkę. A co do wyboru, to niby jak to sobie wyobrażaliście? PIS niszczy ekonomię kraku, niszczy damorządy, a wy do niego dołączacie i zwalczacie nas samych, zamiast walczyć właśnie z PIS? Pomyślcie, bo to żenada. Ja w tym roku dostałem 50 zł podwyżki i co, mam eam… Czytaj więcej »

Janek
Janek
1 rok temu

Czyli klasyka Platformy, „pieniędzy nie ma i nie będzie” A Wy po prostu jesteście słabi w rządzeniu i tyle. W ratuszu powinna być kontrola jeśli chodzi o finanse Bydgoszczy, bo w innych miastach jest ok, tylko w Bydzi jakaś niemoc jest

Katarzyna
Katarzyna
4 miesięcy temu

Oj Panie Bruski.. Do tej pory nic się nie zmieniło.. Dzięki Tobie połączenia poredukowane na maksa i do tego te planowane nie zawsze są… Przykładowo linia 53, gdzie mnóstwo szkół po drodze.. Odcinek do szkoły syna, którego trasa zajmuje średnio około 10min, wydłuża się do godziny, bo to autobus zapchany, że szpilki nie wciśniesz albo wogóle sobie nie przyjedzie i dzieciak z przepełnionym plecakiem popierdala pieszo i kombinuje jak tu na lekcje zdążyć.. Nie masz Pan na podstawy w budżecie, nie dajesz Pan rady ogarnąć tematu to zrezygnuj…. Dno…