Bydgoszcz
4C
Słonecznie
70% wilgotność
Wiatr: 6km/h S
H 6 • L 2
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBruski przeprasza za zamieszanie z komunikacją. I zapowiada wsparcie dla lokalnych firm [WIDEO]
Rafał Bruski Bydgoszcz
20.03.2020 | 12:47

Bruski przeprasza za zamieszanie z komunikacją. I zapowiada wsparcie dla lokalnych firm [WIDEO]

Na zdjęciu: Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Fot. Szymon Fiałkowski

W piątkowe południe, za pośrednictwem Facebooka, prezydent Rafał Bruski odpowiedział na najczęściej pojawiające się pytania mieszkańców dotyczące funkcjonowania miasta w dobie pandemii koronawirusa. Prezydent zapowiedział uruchomienie pakietu pomocowego dla lokalnych firm, a także odniósł się do licznych skarg na funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

Podczas transmisji na żywo (jej nagranie jest dostępne poniżej) prezydent podał dane dotyczące osób przebywających na kwarantannie. – W tej chwili kwarantanną dobową objętych jest 203 mieszkańców, spośród nich ok. 20 przebywa w obiektach wyznaczonych przez miasto – wszystkie z nich zostały przebadane i są zdrowe. Na 11 przypadków zakażenia koronawirusem w województwie, 8 przypadków dotyczy mieszkańców Bydgoszczy – zaczął Bruski. Zapowiedział też, że wystąpi do wojewody o informacje dotyczące przepustowości laboratorium w szpitalu zakaźnym i liczby wykonanych testów. – Jesteśmy też w kontakcie z naszym miastem partnerskim Ningbo w Chinach. Zwróciłem się do jego burmistrza z prośbą o pomoc dotyczącą sprzętu i materiałów, może także dostarczenia maszyny do przeprowadzania testów – dodał prezydent.

Prezydent przypomniał też, że od dziś miejskie place zabaw zostaną zamknięte. – W okresie, kiedy koronawirus się rozszerza, należy unikać wszelkich pokus, aby się spotykać – podkreślił. Zapewnił też, że straż miejska będzie kontrolować tego typu miejsca. Bruski powiedział także, że na dzisiejszej sesji rady miasta uchwalono przekazanie miliona złotych na rzecz walki z koronawirusem, ale w obliczu dalszego rozwoju sytuacji środki na ten cel mogą się zwiększyć. Prezydent dodał też, że pomoc dla przedsiębiorców powinna przede wszystkimi pochodzić od rządu, ale ratusz przygotowuje pakiet pomocowy dla lokalnych firm.

Skarbnik miasta przygotował rozwiązania ulg, zwolnień i przesunięć terminów, aby pomóc przedsiębiorcom przetrwać ten trudny okres. To ma być wsparcie w celu przetrwania. Nie chciałbym, aby ktoś, kto ma duży majątek, sięgał po to – zaznaczył Bruski. Wnioski o ewentualną pomoc dla biznesu będą od piątku dostępne na stronie urzędu miasta.

Prezydent skomentował też skargi mieszkańców dotyczące fatalnej organizacji komunikacji publicznej – od środy na niemal wszystkich liniach obowiązuje sobotni rozkład jazdy. Już w pierwszych godzinach jego funkcjonowania okazało się, że autobusy i tramwaje są przepełnione, ponieważ ZDMiKP nie uwzględnił tego, że wielu mieszkańców nadal dojeżdża do pracy.

– Mogę uderzyć się w swoją pierś, ale nie tylko ja jestem za to odpowiedzialny. Zostało to źle wdrożone. Za to zamieszanie przepraszam

– powiedział Bruski. Nie podał jednak szczegółów ewentualnych kolejnych zmian w rozkładach jazdy czy poniesienia odpowiedzialności przez zastępcę prezydenta Mirosława Kozłowicza, dyrektora ZDMiKP Jacka Witkowskiego czy odpowiedzialnego w zarządzie dróg za transport zbiorowy Rafała Grzegorzewskiego, czego domagają się liczni mieszkańcy. Wiadomo jednak, że po fali krytyki drogowcy próbują gasić rozniecony przez siebie pożar wprowadzaniem kolejnych korekt – od poniedziałku linia tramwajowa nr 5 ma funkcjonować według rozkładu na dzień powszedni.

Liczne pytania bydgoszczan dotyczyły też miejskich inwestycji. – Nie wiem, czy uda się je wszystkie zrealizować, na pewno część z nich będzie trwała dłużej – zapowiedział Bruski. Podkreślił, że w ostatnich dniach wykonawcy trwających prac zaczęli informować miasto o trudnościach w dostawach niezbędnych materiałów czy zmniejszeniu liczby robotników. Prezydent zapewnił jednak, że zamierza współpracować z firmami budowlanymi na partnerskich zasadach.

Na koniec Bruski zaapelował o rozsądek i pomoc innym mieszkańcom. Poprosił też o informowanie urzędu miasta o osobach, które potrzebują wsparcia w tych trudnych chwilach.

 

Zapraszam na live, podczas którego przedstawię informacje na temat sytuacji w Bydgoszczy w związku z epidemią koronawirisa.

Opublikowany przez Rafał BruskiPiątek, 20 marca 2020

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści