Bydgoszcz
9C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 10 • L 8
13C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
11C
Sr
11C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBruski z absolutorium, radni bez wieści z GDDKiA o S5
Rafał Bruski, Michał Sztybel, Mirosław Kozłowicz, Iwona Waszkiewicz - SF
26.06.2019 | 18:54

Bruski z absolutorium, radni bez wieści z GDDKiA o S5

Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski otrzymał wotum zaufania od radnych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na środowej sesji rady miasta udzielono absolutorium Rafałowi Bruskiemu za wykonanie budżetu na 2018 oraz udzielono mu wotum zaufania. Zabrakło natomiast dyskusji o sytuacji na budowie drogi ekspresowej S5 – do ratusza nie dotarł żaden z przedstawicieli bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Pierwszym ważniejszym elementem czerwcowej sesji była informacja ustna Urzędu Marszałkowskiego w zakresie realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Punkt referował Rafał Pietrucień z departamentu funduszy unijnych urzędu marszałkowskiego. Przekonywał on, że wbrew doniesieniom medialnym województwo sprawnie wydatkuje środki unijne. Jednak jego stwierdzenia nie zadowalały radnych. – Liczyliśmy na to, że na sesji zjawi się marszałek Piotr Całbecki. Mam szereg pytań, ale chciałem skierować je do marszałka – komentował radny Jarosław Wenderlich. Potem dopytywał m.in. o temat budowy kolei przelotowej na lotnisko, poruszony przy okazji posiedzenia komisji gospodarki komunalnej, które odbyło się na terenie bydgoskiego portu. Kiedy będziemy wnioskowali o pieniądze na to? – dopytywał Wenderlich.

To bardzo trudny temat, którego nie jesteśmy w stanie prowadzić bez zgody PKP PLK. Ta spółka jednak wskazuje, że taka linia byłaby absolutnie nierentowna. Ja uważam, że to projekt strategiczny dla województwa – odpowiedział Pietrucień. Ponadto odniósł też do pytania o budowę platformy multimodalnej na terenie województwa. Niedawno przygotowane studium powstałe w ramach projektu EMMA podało pewne lokalizację owej inwestycji, lecz nie uwzględniają one forsowanego przez Bydgoszcz i PKP miejsca w Emilianowie. – Przedstawiono pewien pakiet rozwiązań, być może można z nim dyskutować i jest teraz czas na dyskusje. Płyną sygnały, że platformy mogą być dofinansowywane w przyszłej perspektywie UE – przekonywał przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

Radnym nie przedstawiono za to informacji o stanie budowy drogi S5 i projektowania drogi S10. Ani pełniący obowiązki dyrektora oddziału Radosław Kantak, ani rzecznik bydgoskiej delegatury GDDKiA Tomasz Okoński nie stawili się na sesji. Według informacji z dyrekcji dróg, ze względu na liczne spotkania zaplanowane na środę nie mogą stawić się w ratuszu. – Pismo do Dyrekcji trafiło z tygodniowym wyprzedzeniem – podkreślała przewodnicząca rady Monika Matowska. Brak przedstawicieli GDDKiA skomentował prezydent Bruski.

– Ja się czuję lekceważony. To najważniejsza inwestycja rządowa w regionie, pytają o nią przedsiębiorcy chcący inwestować w mieście. Nieprzysłanie kompetentnego urzędnika na sesję jest dla mnie niepoważne

– stwierdził. Do wypowiedzi Bruskiego odniósł się radny Bogdan Dzakanowski, zarzucając mu, że pomimo zaproszeń nie bierze on udział w posiedzeniach komisji rady miasta.

Później radni przez kilka godzin dyskutowali nad raportem o stanie miasta i udzieleniem Rafałowi Bruskiemu absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Konieczność sporządzenia raportu wynika z nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. W Bydgoszczy, tak jak i w innych polskich gminach był on prezentowany po raz pierwszy. 259-stronnicowy dokument opisuje podstawowe informacje o sytuacji społeczno – gospodarczej Bydgoszczy, podsumowuje wykonanie budżetu miasta za ubiegły rok i pełni formę sprawozdania z realizacji projektów miejskich.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości krytykowali prezydenta za opieszałość w realizacji inwestycji – począwszy od przebudowy ulicy Kujawskiej, przez II etap Trasy Uniwersyteckiej aż po rewitalizację miejskich parków. Prezydent Bruski, wspierany przez przewodniczącego klubu KO Jakuba Mikołajczaka wytykał za to opóźnienia na budowie trasy S5 czy brak rządowych środków na kampus Akademii Muzycznej. Ostatecznie, stosunkiem głosów 19 za, 10 przeciw prezydent uzyskał absolutorium.

Dziękuje za udzielone zaufanie. To ocena mojej pracy. Jak mówi moja żona, jestem najemnikiem mieszkańców – skomentował głosowanie radnych Bruski. – To, że mówicie pozytywnie o swoim mieście, to podstawa – mówił, zwracając się do radnych koalicji.

Na sesji dyskutowano też o losie kwiaciarek na placu Wolności i przyjęto uchwałę w sprawie rozszerzenia Biletu Bydgoskiego Ucznia. Szersze artykuły w tej sprawie już niebawem na MetropoliaBydgoska.PL!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści