[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Budowa drogi ekspresowej S5. Znamy terminy podpisania umów z wykonawcami!

Dodano: 22.04.2020 | 20:23

Na zdjęciu: Po niemal rocznej przerwie mają zostać wznowione prace na dwóch odcinkach drogi ekspresowej S5: Nowe Marzy - Świecie Południe oraz Świecie Południe - Bydgoszcz Północ.

Fot. GDDKiA / archiwum

Zakończone w ubiegłym tygodniu kontrole przetargów na dokończenie budowy dwóch odcinków drogi S5 położonych na północ od Bydgoszczy umożliwiły podpisanie umów z ich zwycięzcami – Budimexem oraz konsorcjum Kobylarni i Mirbudu. Jak dowiedziała się MetropoliaBydgoska.PL, pierwszy kontrakt zostanie podpisany jeszcze w tym tygodniu, drugi – na początku przyszłego.

W czwartek o godzinie jedenastej odbędzie się konferencja prasowa ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz pełniącego obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasza Żuchowskiego. Dojdzie wówczas do podpisania umowy na realizację odcinka nr 2 drogi S5 w województwie kujawsko-pomorskim – od węzła Świecie Południe (dawniej Dworzysko) do węzła Bydgoszcz Północ (dawniej Aleksandrowo). Następcami Impresy Pizzarotti będzie wspomniany duet Kobylarnia – Mirbud.

Na poniedziałek, 27 kwietnia natomiast zaplanowano parafowanie dokumentów na dokończenie odcinka nr 1. Biegnie on od węzła w Nowych Marzach u zbiegu z autostradą A1 i kończy się przy węźle Świecie Południe. W tym wypadku także pierwotnie wykonawcą była Impresa Pizzarotti. Po kilkumiesięcznej przerwie roboty wznowi już jednak Budimex.

Oba kontrakty, jak już wielokrotnie informowaliśmy, warte są ponad miliard złotych. Aby było możliwe rozstrzygnięcie przetargów, podpisano aneksy do programów inwestycyjnych. Oferty Budimexu oraz konsorcjum Kobylarni i Mirbudu były bowiem wyższe od budżetu GDDKiA łącznie o 280 milionów złotych (po ok. 140 mln złotych każda). Dzięki aneksom te środki zostały zabezpieczone. Za zrealizowanie inwestycji Budimex otrzyma 567 mln zł, a Kobylarnia z Mirbudem – 583 mln zł.

Na obu odcinkach drogi S5 położonych na północ od Bydgoszczy zrealizowano zaledwie między 20 a 30 procent zaplanowanych robót. GDDKiA zerwała umowę z Impresą Pizzarotti w połowie czerwca ubiegłego roku. Od tamtej pory trwały prace nad pozyskaniem nowych wykonawców.

Cała droga S5 w regionie kujawsko-pomorskim miała być oddana do użytku do listopada 2019 roku. Aktualny termin zakończenia wszystkich robót przypada dopiero na rok 2022.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments