Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowa nowej szkoły w Niemczu. Co z inwestycją?

Dodano: 10.12.2022 | 20:19

Na zdjęciu: Wkrótce w Niemczu powstanie nowa szkoła.

Fot. IN

Gmina Osielsko szykuje się do bardzo dużej inwestycji. Mowa o budowie nowej szkoły w Niemczu.

Początkowo w grę wchodziły dwie lokalizacje. Przy ul. J. Matejki oraz przy ul. W. Reymonta. Ostatecznie postawiono na ul. J. Matejki. Jak tłumaczyli urzędnicy, teren przy ul. Matejki jest własnością Gminy Osielsko i łącznie ma powierzchnię około sześciu hektarów. Ze względu na położenie na pograniczu Niemcza i Osielska, wskazana lokalizacja szkoły ma zapewnić dostęp do placówki mieszkańcom obu miejscowości. Ponadto wielkość terenu umożliwia realizację obiektu w kilku etapach. Bliskość cieku wodnego i stacji wodociągowej ma zapewnić natomiast właściwe odwodnienie oraz ochronę pożarową. Zdaniem włodarzy gminy stopniowy przyrost liczby mieszkańców zarówno Niemcza, jak i Osielska powoduje konieczność dostosowania wielkości obiektu w zależności od postępujących potrzeb.

Obiekt dla 600 dzieci

Jak mówił dwa lata temu na łamach portalu MetropoliaBydgoska.PL wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski, szkoła ma stanowić zbiór obiektów: część edukacyjno-administracyjno-kulturalna, sala gimnastyczna, stołówka z zapleczem kuchennym, a także kompleks terenów rekreacyjno-sportowych. Planowany jest obiekt dwukondygnacyjny, z 24 salami lekcyjnymi na ok. 600 dzieci.

Kończą się prace projektowe

Na jakim etapie są obecnie prace? – Jesteśmy na ukończeniu prac projektowych – przekazała nam Dominika Wiśniewska, Kierownik Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Gminy w Osielsku. – Niebawem projektant złoży wniosek o pozwolenie na budowę – dodaje.

Ponadto kierownik przekazała nam, że w budżecie na lata 2023,2024 i 2025 zabezpieczona jest kwota na to zadanie w wysokości ponad 34 mln zł. – Oczywiście będziemy wnioskowali o środki zewnętrzne, jeżeli będzie taka możliwość, ponieważ jest to kwota przekraczająca możliwości finansowe gminy – mówi Dominika Wiśniewska.

Budowa szkoły to konieczność

Ostatnio na temat oświaty w Gminie Osielsko wypowiadał się także zastępca wójta Krzysztof Lewandowski na łamach „Przeglądu Miesiąca Gminy Osielsko”. – Oświata w Gminie Osielsko rozwija się w sposób adekwatny do potrzeb i wytycznych ministerialnych – twierdzi samorządowiec.

– Rozwijamy możliwości w doskonaleniu różnych form edukacji. Zdobywamy granty, projekty mające na celu poprawę gminnej oferty edukacyjnej. Inwestujemy w doskonalenie kadry pedagogicznej. Poziom edukacji w zestawieniu z rezultatami egzaminów jest na dobrym i bardzo dobrym poziomie, osobiście określam go na poziomie zadowalającym, gdyż jak już wspomniałem nie jestem zwolennikiem dokonywania ocen, a jeśli dokonywać już oceny edukacji w Gminie, bardziej adekwatne byłoby tutaj analiza liczby uczniów mająca trudności w zdobywaniu wiedzy do tych dobrych i bardzo dobrych. Gmina Osielsko planuję budowę nowej szkoły na pograniczu Niemcza i Osielska, od tej inwestycji nie ma odwrotu, to konieczność. Strategia Gminy na przyszłe lata przewiduje także poszerzenie oferty edukacji przedszkolnej i prowadzenie publicznego żłobka. Niestety plany te obarczone są trudnościami dostępności finansowej i lokalowej. Jednego możemy być pewni, jeżeli uda się pozyskać finanse lub lokale adekwatne z pewnością będziemy plany rozwoju sieci placówek oświatowych jak najszybciej wprowadzać w życie – dodaje Krzysztof Lewandowski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adi
Adi
1 rok temu

I dobrze. Obecna szkoła w Osielsku jest przepełniona i zrobiła się za mała.

Ewa
Ewa
1 rok temu

Szkoła na 600 dzieci będzie za mała, W obecnej w Niemczu uczy się już 500 uczniów, szkoła pęka w szwach. Patrząc na ilość budujących się w okolicy bloków i domów w momencie, gdy nowa szkoła zostanie oddana do użytkowania też będzie już niewystarczająca. Kolejny pomysł na zaklejenie dziury. Podatki płać, bo gmina dzięki temu będzie wysoko w rankingach, a o dzieci sam się martw.