Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudowa S5 zgodnie z planem. „Termin realizacji niezagrożony”
23.11.2017 | 17:12

Budowa S5 zgodnie z planem. „Termin realizacji niezagrożony”

Podczas czwartkowej konferencji prasowej zapewniono, że prace postępują zgodnie z planem

Na zdjęciu: Cała budowa drogi ekspresowej S5 ma zakończyć się w 2019 r.

Fot. Archiwum

 Prace na budowie drogi ekspresowej S5 postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem – zapewnili na czwartkowej konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski i dyrektor oddziału GDDKiA.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował o wydaniu zridu na budowany czwarty odcinek S5. Urząd wojewódzki skupia się natomiast na przygotowaniu i wydawaniu decyzji odszkodowawczych. – Decyzje odszkodowawcze będą dotyczyły ponad dwóch tys. nieruchomości i przeszło trzech i pół tys. działek – poinformował wojewoda. Jak dodał, już teraz wydanych zostało 205 decyzji na łączną kwotę 52 mln zł. Łącznie, wydanych zostanie przeszło osiemset takich decyzji. – Większość z nich zostanie wydana do końca przyszłego roku – zapewnił Mikołaj Bogdanowicz. – Łączna kwota wypłat ma przekroczyć pół miliarda złotych – przekazał. Jak przekazano, na terenie nieruchomości, które mają zostać przejęte pod budowę drogi, zaczęły pojawiać się kancelarie prawnicze. – Ich celem jest powiększanie wartości odszkodowania nieruchomości. Apelujemy do mieszkańców, aby dokładnie czytali umowy, bo mogą się w niej pojawić niekorzystne dla nich zapisy – poinformowano.

Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy Jarosław Gołębiewski informował o zażegnaniu kryzysu na drugim odcinku S5 (Dworzysko-Aleksandrowo). – Jeden z podwykonawców, którym była firma z Rumunii okazała się nierzetelna. Był nikły postęp robót, a jednocześnie były zaległości płacowe w stosunku do podwykonawców – potwierdził dyrektor. Jak stwierdził, ma nadzieję, że ta cała sytuacja była tylko jednorazowym incydentem. – Firma włoska wypowiedziała umowę rumuńskiemu przedsiębiorstwu. Toczyły się negocjacje z podwykonawcami zatrudnionymi przez nierzetelnego przedsiębiorcę. 95% dalszych podwykonawców wyraziło chęć kontynuowania robót już pod nadzorem włoskiej firmy – dodał Gołębiewski. Jak przekazał, prace na tym odcinku nie trwały jeden dzień. – Nie odbywały się prace związane z robotami ziemnymi. Inne zadania były realizowane na bieżąco – zaznaczył.

– Nie notujemy opóźnień, wszystko przebiega zgodnie z planem i zaplanowanym harmonogramem – dopowiedział wojewoda Bogdanowicz. Dyrektor Gołębiewski informuje, że odcinki budowanej drogi będą oddawane sukcesywnie. – Planujemy oddawanie do ruchu funkcjonalnych odcinków (międzywęzłowych razem z węzłami). Nie czekamy do 2019 roku, by oddać całość drogi, do użytku będziemy sukcesywnie oddawać wybudowane odcinki – zakończył dyrektor bydgoskiego oddziału GDDKiA.

Jak zapewniono, termin zakończenia budowy drogi S5, tj. 2019 r., nie jest w żaden sposób zagrożony.


Powiązane treści