Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowa ul. Polnej w Żołędowie. Wykonawca napotkał na problemy

Dodano: 28.07.2023 | 09:32

Na zdjęciu: Wójt przyznaje, że wykonawca napotkał na problemy, jednak nie można było ich przewidzieć

Fot. IN

W ostatnim czasie swoje zastrzeżenia do realizowanej inwestycji polegającej na budowie ul. Polnej w Żołędowie (gm. Osielsko) wniósł radny Robert Wolf. Wójt przyznaje, że wykonawca napotkał na problemy, jednak nie można było ich przewidzieć.

Budowa ul. Polnej w Żołędowie to duża inwestycja. Na 1,5 kilometrowym odcinku pojawi się nowa nawierzchnia o szerokości 6 metrów z kostki betonowej, ciąg pieszo-rowerowy, chodnik, zjazdy, pobocza, przepusty, odwodnienia, oświetlenie, kanał technologiczny. W ramach zadania wykonana zostanie sieć wodociągowa, a także sieć kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej i grawitacyjnej wraz z przepompownią ścieków.

„Budowa już została przeciągnięta, a końca nie widać”

Przetarg na to zadanie wygrało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Affabre z Bydgoszczy. Umowę podpisano 29 września 2022 roku. Jak się okazuje wykonawca napotkał na problemy. Interweniował ostatnio w tej sprawie radny Robert Wolf. Złożył on na ręce wójta wniosek o interwencje w sprawie budowy tej ulicy. Data na stemplu to 11 lipca. – Na ostatniej sesji debatowano o przesunięciu terminu wykonania prac – pisze radny. – Dział inwestycji informował o problemach wod-kan napotkanych na końcu ulicy. Od 3 tygodni z częstotliwością „codziennie” obserwuję tę budowę. Na 90 % budowy nie dzieje się nic od długiego czasu. Na wysypanym tłuczniu pod chodniki zaczynają już rosnąć drzewa samosiejki i trawa. Rozumiem, że napotkano na jakimś odcinku problemy – nie rozumiem czemu na pozostałych odcinkach nie mogą trwać prace np. z układaniem kostki itp. Budowa już została przeciągnięta, a końca nie widać. Proszę o interwencję u wykonawcy i wizję lokalną odpowiednich działów. W mojej opinii przedłużenie odbioru prac jest nieuzasadnione gdyż można stwierdzić, że wykonawca prawie żadnych prac w tej chwili nie wykonuje i od dłuższego czasu nie wykonywał – dodaje Robert Wolf.

Kary umowne

Ponadto radny zauważa, że istnieje coś takiego jak kary umowne, które skutecznie powinny zmobilizować wykonawcę do należytego starania się o terminowe wykonanie robót. – Uchwaliliśmy zmiany budżetowe o przesunięciu prac i w tym przypadku mam duże wątpliwości co do ich zasadności – twierdzi Wolf.

Bardzo niekorzystne warunki gruntowe

Wójt na pismo odpowiedział 24 lipca. Już na wstępie zaznacza, że wykonawca robót wodociągowo-kanalizacyjnych w trakcie realizacji budowy napotkał na bardzo niekorzystne warunki gruntowe, których nie można było przewidzieć wcześniej, a mianowicie wysoki stan wód gruntowych. – Wykonawca był zmuszony do odwodnienia terenu co jest żmudnym i czasochłonnym procesem i miało bezpośredni wpływa na wydłużenie czasu prac – wyjaśnia Wojciech Sypniewski. – Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że w trakcie realizacji każdej budowy pojawiają się sytuacje, których wcześniejsze przewidzenie nie jest możliwe i w przypadku w/w budowy także miały miejsce, m.in. przedłużające się niekorzystne warunki atmosferyczne, długo trwające opady deszczu oraz kolizja z kablem energetycznym. Nadmieniam, iż przedmiotowa budowa jest nadzorowana w sposób ciągły, przez wykwalifikowane w tym kierunku osoby, posiadające stosowną wiedzę oraz uprawnienia budowlane o odpowiedniej specjalizacji – dodaje gospodarz gminy Osielsko.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments