[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowlaniec – niegdyś zawód niebezpieczny. O sytuacji pracowników budowy w przeszłości

Dodano: 08.05.2022 | 08:00

Na zdjęciu: Zawód budowlańca jest jednym z najcięższych współcześnie zawodów – wielu ludzi myśli, że jest to fach prosty i szybki do opanowania.

Fot. nadesłane

Niegdyś podczas prac przy budowie domów i innych rozmaitych konstrukcji mało kto znał podstawowe zasady bezpieczeństwa. To, w połączeniu z pracą wymagającą skupienia i ogromnej wytrzymałości, często nie skutkowało niczym dobrym. Zawód budowlańca jest jednym z najcięższych współcześnie zawodów – wielu ludzi myśli, że jest to fach prosty i szybki do opanowania. Nic bardziej mylnego. Od zawsze osoby pracujące na budowie były narażone na niebezpieczeństwo związane z pracą. Współcześnie niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Współczesny proces budowy. Jak zadbać o siebie i współpracowników

Mimo tego, że praca na budowie cały czas należy do najbardziej ryzykownych, w dzisiejszych czasach posiadamy na szczęście wiele elementów, które mogą nam zapewnić ochronę i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Coraz większą wagę przykłada się do zaopatrzenia pracowników w specjalne stroje, mające na celu zminimalizować jakikolwiek uraz, który wystąpiłby podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków. Najpopularniejszym z elementów jest kask, który ma za zadanie ochraniać głowę. Popularne są też kamizelki odblaskowe czy ochraniacze na kolana i łokcie. Wszystko to jest wręcz wymagane w miejscu pracy, bowiem zazwyczaj jest ono niebezpieczne.  Pomijając jednak dodatki ubraniowe – kolejną rzeczą, jaką warto mieć przy sobie, są urządzenia asekuracyjne, jakie można zastosować podczas pracy.

Praca na wysokości. Co uchroni przed wypadkiem?

Czynności wykonywane kilkanaście metrów nad ziemią wymagają dobrej koordynacji ruchowej i ogromnego skupienia. Wyróżnić można wiele prac wysokościowych, jednak najczęściej wymagają one od pracownika częstego przemieszczania się w płaszczyźnie poziomej. Wybór pada najczęściej na zastosowanie liny życia. Jest to zabezpieczenie budowlane, które składa się z urządzenia regulująco-napinającego, zatrzasków i taśm roboczych różnego pochodzenia. Wybierając linę życia jako zabezpieczenie, istnieje duże prawdopodobieństwo że uniknie się efektu wahadła, powstającego najczęściej przez zbyt dużego oddalenia się od punktu zakotwiczenia. Potencjalny upadek naraża pracownika na spadanie i wykonywanie przy tym powtarzalnego ruchu wahadłowego, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia osoby pracującej. Podczas wyboru tego typu urządzenia, warto więc postawić przede wszystkim na jakość oraz sprawdzić, czy dany produkt spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa. W takich przypadkach warto więc polegać na producentach zaznajomionych z tym ryzykownym fachem. Jednym z czołowych znawców tematu jest firma STRUMIN, która podczas produkcji elementów asekuracyjnych za priorytet ma wytrzymałość i bezpieczeństwo. Więcej informacji o linie życia znaleźć można pod linkiem strumin.pl/zabezpieczenia-budowlane/lina-zycia/. Postaw na komfort i ochronę – nie tylko siebie, ale też osób z którymi pracujesz. W końcu życie ma się tylko jedno.