Bydgoszcz
0C
89% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H 1 • L -1
5C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
9C
Sob
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudynek Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy będzie ponownie otwarty. Odnowiony i znacznie większy [WIZUALIZACJE]
muzeum_okregowe_003
04.10.2016 | 14:22

Budynek Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy będzie ponownie otwarty. Odnowiony i znacznie większy [WIZUALIZACJE]

Prace mają zakończyć się do końca grudnia 2018 roku.

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądał zmodernizowany budynek przy ul. Gdańskiej 4, do którego dobudowana zostanie nowoczesna część.

Fot. materiały prasowe

Już niedługo budynek przy ul. Gdańskiej 4 ma odzyskać swój dawny blask. Przebudowa zabytkowego obiektu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy nie byłaby możliwa bez unijnego dofinansowania.

Budynek przy ul. Gdańskiej 4 został wybudowany w XVII wieku. Pod koniec XIX wieku został znacząco przebudowany, a od wiosny 2009 roku jest zamknięty z powodu złego stanu technicznego. Starania o przebudowę tego obiektu rozpoczęły się dwa lata temu, lecz ostateczna decyzja o przeprowadzeniu prac zapadła w tym roku. 21 września podpisano umowę na przekazanie środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 14,5 mln zł. Całkowita wartość brutto projektu to ponad 21 mln zł. Ponad 6 mln zł to wkład własny, z którego 15% stanowią środki przekazane przez miasto Bydgoszcz.

Całkowita powierzchnia budynku, który obecnie znajduje się przy ul. Gdańskiej 4, to według architekta przygotowującego projekt, 1 652 m i 2 cm kwadratowe. Do tego starego, zabytkowego obiektu ma zostać dołączona dobudówka w bardziej nowoczesnym stylu. Po zbudowaniu jej, łączna powierzchnia budynku ma wynieść ok. 3 062 metrów kwadratowych.

Nowy budynek Muzeum Okręgowego ma składać się z czterech pięter. – Wszystko będzie podpiwniczone – zapowiada dyrektor instytucji, Michał F. Woźniak. Na najniższym poziomie stworzone zostanie zaplecze techniczne. Pojawi się również parking, z którego poprzez windę będzie można przedostać się na wyższe piętra. Na parterze zlokalizowane zostaną m.in. biblioteka, garderoby i sklepik muzealny. Znaczną część pierwszego piętra zajmą ekspozycje. Do budynku przy ul. Gdańskiej 4 ma zostać przeniesione eksponaty znajdujące się obecnie w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Ponadto na pierwszym piętrze powstać ma sala konferencyjno-warsztatowa, którą będzie można podzielić na segmenty. Na poddaszu budynku pojawiać się mają wystawy czasowe. Na pewno znaczną część najwyższego piętra zajmą pracownie konserwatorskie. Powstanie również taras widokowy, z którego będzie można spoglądać na miasto i znajdujący się w pobliżu Kościół Klarysek pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Projekt konsultowany był z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zbytków.

Prace budowlane mają rozpocząć się 1 stycznia. Oddanie budynku zaplanowano pod koniec grudnia 2018 roku. Znacznie wcześniej Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy ma otrzymać kolejny obiekt do swojej dyspozycji. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że w ciągu kilku miesięcy budynek, w którym obecnie mieści się Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego zostanie przekazany na potrzeby muzeum.  – Naturalne jest to, by kompleks tych wszystkich budynków znajdujących się na Wyspie Młyńskiej był we władaniu jednego gospodarza – mówił Bruski. Co tam się znajdzie? To zależy do dyrektora muzeum.

Ponadto prezydent Bydgoszczy wspomniał również o innych inwestycjach, które mogą być zrealizowane w naszym mieście, dzięki unijnym dofinansowaniom. Już niedługo rozpoczną się pracę na koncepcją modernizacji budynku Opery Nova. Więcej o tym przeczytasz TUTAJ Ponadto niewykluczone, że podobnych inwestycji będzie więcej. – Przygotowujemy kolejne wnioski związane z Teatrem Kameralnym, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, Teatrem Polskim – wymieniał Prezydent Bydgoszczy.

 


Powiązane treści