Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
15C
Czw
11C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudżet obywatelski – pomysły niebanalne
25.06.2017 | 09:41

Budżet obywatelski – pomysły niebanalne

Wśród najnowszych zgłoszeń nie brakuje nietypowych propozycji.

Na zdjęciu: Stacja bookcrossingu jest jednym z najciekawszych zrealizowanych projektów.

Fot. Stanisław Gazda

Projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego to pewnie chodniki, siłownie plenerowe i wybiegi dla psów. Nic bardziej mylnego! W tym roku bydgoszczanie puścili wodze fantazji i zaproponowali unikalne inwestycje.

Już w poprzednich edycjach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego nie brakowało ciekawych propozycji. Na Wyspie Młyńskiej powstała tablica dotykowa, która niedawno została wyróżniona w konkursie Portalu Samorządowego, a w ubiegłym tygodniu w parku Kochanowskiego pojawiły się pierwsze stacje do bookcrossingu. Kolejne znajdą się na placu Teatralnym, Wyspie Młyńskiej i w parku Kazimierza Wielkiego. Wraz z końcem maja zakończył się za to nabór projektów do przyszłorocznej edycji i niektórym z nich nie można odmówić oryginalności.

Tramwajem na disc golfa
W ramach budżetu obywatelskiego miałaby bowiem powstać… linia tramwajowa do Myślęcinka – Niestety, nie ma odpowiedniego dojazdu do parku ani adekwatnej liczby miejsc parkingowych – czytamy w uzasadnieniu projektu. Problemem może być jednak koszt realizacji, który wnioskodawca oszacował na 12 milionów złotych. To kwota przekraczająca nie tylko budżet osiedla Leśnego na przyszłoroczną edycję, ale też całego BBO 2018.

Bydgoszczanie chcą do Myślęcinka nie tylko dojechać, ale też aktywnie spędzać w nim czas. Służyć temu mają m.in. pole do gry we frisbee czy infrastruktura do disc golfa – gry polegającej na celowaniu dyskiem do wyznaczonych punktów. Koszt wprowadzenia tej dyscypliny sportu do oferty LPKiW to 300 tysięcy złotych. Mniejszą kwotę pochłonęłoby utworzenie ramp, skoczni i tras do jazdy rowerem górskim, BMX-em lub deskorolką. Ci, którzy wolą mniej ekstremalny wypoczynek, mogą głosować na Bydgoski Park Sztuki, którego budowa pochłonęłaby 80 tysięcy złotych.

Rowerem dookoła miasta
Wnioskodawcy liczą też na rozwój roweru miejskiego. Ze środków budżetu obywatelskiego miałyby powstać stacje Saperów/Żeglarska,  Glinki/Szpitalna, Dwernickiego/Kinoteatr i przystanek w rejonie Czyżkówka, a do dyspozycji cyklistów mogą zostać oddane nowe pojazdy – rowery z przyczepkami lub fotelikami dla dzieci albo tandemy. – Byłoby to świetną rzeczą dostępną dla osób niepełnosprawnych, szczególnie niewidomych – czytamy w uzasadnieniu kosztującego 45 tysięcy złotych projektu.

Zainteresowanych rowerowymi wycieczkami zaciekawi także pomysł utworzenia rowerowej obwodnicy Bydgoszczy. – Wybudowanie asfaltowej drogi rowerowej dookoła miasta, aby przemieszczanie było szybkie, bezkolizyjne, bezpieczne i rozwijało turystykę rowerową dostępną dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy – napisał wnioskodawca, który chciałby, aby projekt był realizowany etapami w każdej ościennej dzielnicy. Jego zdaniem taka inwestycja kosztowałaby 400 tysięcy złotych.

Innym nietypowym projektem jest tor do półmaratonu. 21-kilometrowy umożliwiający mieszkańcom codzienny trening podczas organizacji zawodów pozwoliłby uniknąć blokowania miasta. Autor pomysłu nie wskazał jednak, gdzie taka bieżnia miałaby powstać.

Nowe atrakcje w centrum miasta
Wśród planowanych inwestycji są też jednak takie, których realizację zdecydowanie łatwiej sobie wyobrazić. Turystów do odwiedzania Bydgoszczy zachęcić miałyby pinezki wskazujące miejsca godne uwagi. Symbolem miasta mogą stać się także  neony. Pierwszy, z napisem „I love Fordon”, promowałby największą bydgoską dzielnicę, a drugi – „Kocham Bydgoszcz” – stanąłby na placu Teatralnym. Kosztowałyby od 30 do 50 tysięcy złotych. – Wiele osób przyjeżdżających do miasta robiłoby sobie z nim zdjęcia, które potem umieszczałoby na portalach społecznościowych. Nie ma dziś lepszej promocji niż tego typu viral – tłumaczy wnioskodawca.

W ścisłym centrum miasta, na Starym Rynku, mogą powstać inteligentne ławki solarne, które umożliwiałyby korzystanie z Internetu i ładowanie telefonu, a także posiadałyby stojaki na rowery. Koszt powstania ośmiu takich ławek to 160 tysięcy złotych. Na placu Wolności miałby za to stanąć Słup Portretowy Bydgoszczan przedstawiający zdjęcia mieszkańców na tle fontanny Potop z  okresu międzywojennego.

Wiele projektów dotyczy  zagospodarowania terenów naturalnych. Na Kapuściskach i Jachcicach miałyby powstać bulwary, a na Wilczaku – sad komunalny. Rzekę miałyby za to ożywić fontanny. Jedna – pływająca i podświetlona – stanęłaby na Brdzie w rejonie Wyspy Młyńskiej, kolejne trzy na Kanale Bydgoskim, a następne cztery w Myślęcinku. – Fontanny poza walorami wizualnymi napowietrzałyby wodę w zbiorniku poprawiając jej jakość, wpływając na zmniejszenie populacji komarów oraz dostarczając tlen dla żyjących tam ryb – tłumaczy wnioskodawca.

Aby projekty zostały dopuszczone do głosowania, muszą przejść weryfikację, która potrwa do 16 września. Niektóre z wymienionych mogą mieć problem, aby spełnić wymogi kryteriów dotyczących urealnionego kosztu inwestycji czy technologicznych możliwości realizacji. Te pomysły, które zyskają akceptację urzędników w październiku trafią na karty do głosowania.

W tym roku każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na więcej niż jeden projekt. – Jeśli np. na dane osiedle będzie przeznaczone 200 tysięcy złotych, to będzie mógł wybrać projekty o wartości 100 tys. zł, 75 tys. zł i 25 tys. zł – tłumaczą urzędnicy. Na każde osiedle trafiło 50 tysięcy złotych kwoty gwarantowanej, a resztę środków przyznano na podstawie wielkości osiedla. Najmniej pieniędzy dostało Łęgnowo-Wieś (70 tys. zł), a najwięcej – Szwederowo (845 tys. zł).

Najciekawsze liczby BBO 2018:
9 858 000 zł – Taki jest budżet tegorocznej edycji. To rekordowa kwota.
500 – To liczba projektów zgłoszonych w tej edycji. Jeszcze nigdy bydgoszczanie nie mieli tylu pomysłów
12 000 000 zł – Tyle kosztowałaby według wnioskodawcy  budowa linii tramwajowej do Myślęcinka. Osiedle Leśne dysponuje jednak tylko 360 tys. zł, więc – przyjmując identyczną kwotę także na kolejne edycje – budowa zajęłaby 33 lata.
21 – tyle kilometrów mogliby pokonać bez żadnych przeszkód bydgoscy biegacze, którzy korzystaliby ze specjalnego toru do półmaratonu.
220 – tyle miejsc znalazłoby się a parkingu, którego budowa została zaproponowana na ul. Szarych Szeregów.


Powiązane treści