Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBurmistrz Jass z wizytą w Bydgoszczy. Niebawem trafią tam pierwsze pojazdy od Pesy
10.05.2021 | 10:24

Burmistrz Jass z wizytą w Bydgoszczy. Niebawem trafią tam pierwsze pojazdy od Pesy

Na zdjęciu: Burmistrz rumuńskiego miasta Jassy odwiedził m.in. zakłady Pesy, gdzie produkowane są tramwaje, które zostaną przekazane do Rumunii. Pierwsze pojazdy mają tam trafić jeszcze w sierpniu.

Fot. PESA Bydgoszcz / materiały prasowe

Burmistrz rumuńskiego miasta Jassy gościł w Bydgoszczy. Mihai Chirica spotkał się z prezydentem Rafałem Bruskim, a także zwiedził zakłady Pesa, które niebawem dostarczą tramwaje do Rumunii .

Przypomnijmy, że bydgoska Pesa w ubiegłym roku wygrała przetarg na dostawę szesnastu tramwajów do liczącego ponad 300 tysięcy mieszkańców rumuńskiego miasta Jassy. – Produkcja pojazdów trwa, a pierwszy Swing jest już gotowy i rozpoczął testy homologacyjne – informuje Pesa. W najbliższych dniach, na bydgoskich liniach tramwajowych zostaną przeprowadzone jazdy próbne pierwszego z pojazdów, które trafią do rumuńskiego miasta. – Pierwsze trzy tramwaje mają dotrzeć do Rumunii w sierpniu tego roku – słyszymy w Pesie. Firma zaoferowała rumuńskiemu miastu pięcioczłonowy tramwaj typu Swing na bazie modelu 122 NaŁ-10. Pojazd ma 30,5 m długości, jednocześnie może przewozić 239 pasażerów, a 58 miejsc jest w nim siedzących.

Podczas swojej wizyty w Bydgoszczy, burmistrz Jassy Mihai Chirica w ratuszu spotkał się także z włodarzami grodu nad Brdą (w wizycie uczestniczył także ambasador Rumunii w Polsce), w tym m.in. z prezydentem Rafałem Bruskim. Włodarze miast rozmawiali m.in. o możliwości współpracy obu miast w różnych dziedzinach, a także o doświadczeniach w realizacji polityki transportowej, inwestycji w nowe linie tramwajowe czy Inteligentnego Systemu Transportowego. – Iasi, podobnie jak Bydgoszcz, stawia w transporcie publicznym na komunikację tramwajową. Po zakończeniu modernizacji i budowy nowych linii chce sukcesywnie wymieniać stary tabor, a pierwsze nowoczesne tramwaje dla historycznej stolicy Rumunii pochodzić będą właśnie z bydgoskiej Pesy – przekazują miejscy urzędnicy.

Podczas spotkania ustalono także, że w najbliższym czasie wydziały odpowiedzialne w obu urzędach za kontakty międzynarodowe określą potencjalne obszary współpracy, tak by mogli z niej skorzystać przede wszystkim mieszkańcy obu miast. Nie jest wykluczone, że zacieśnienie tej współpracy zbiegnie się z dostawą pierwszych tramwajów z Bydgoszczy do Jassy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści