Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 0
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
4C
Pt
0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNakłoInwestycjeBurmistrz Szubina podsumowuje 2017 rok. „Mamy ambitne plany na 2018”
Artur Michalak_Burmistrz Szubina
05.12.2017 | 11:50

Burmistrz Szubina podsumowuje 2017 rok. „Mamy ambitne plany na 2018”

Burmistrz Szubina podsumował 2017 rok i przedstawił plany na 2018

Na zdjęciu: W rozmowie z MetropoliaBydgoska.pl, burmistrz Szubina podsumował inwestycje z 2017 roku

Fot. Andrzej Schmidt

Sporo działo się w Szubinie w trakcie tych dwunastu miesięcy. O tegorocznych inwestycjach i planach na nowy rok specjalnie dla nas opowiedział burmistrz miasta Artur Michalak. 5 grudnia minęły trzy lata od wyboru Michalaka na ten urząd.

W 2017 roku, miasto i gmina Szubin skupiło się na budowie dróg i chodników. – Inwestycja, którą udało nam się zakończyć i zrealizować, a jednocześnie z której mieszkańcy są bardzo zadowoleni to ta na ul. Powstańców Wielkopolskich – mówi burmistrz Szubina. Jak dodał, prace trwały tam ponad dwa lata i pochłonęły ok. 1,5 mln zł. Powstała nowoczesna ulica z chodnikami i ścieżką rowerową. Wymieniono też urządzenia wodno-kanlizacyjne. Na osiedlu spółdzielczym wyremontowano chodniki na ul. Bema, Wiewiórowskiego, a także na ul. Mostowej. Do końca zbliżają się prace na ul. Ogrodowej. – Termin wyznaczony był do 1 grudnia, ale firma wykonująca prace poprosiła o jego przedłużenie. Uzasadniono to faktem, że firma energetyczna nie wykonała podłączeń na czas – informuje Artur Michalak. Złożył deklarację, że ten odcinek drogi będzie przejezdny na święta.

Prace wykroczyły także poza Szubin. – Remont ul. Składowej i Rzemieślniczej w Zamościu to była jedna z ważniejszych inwestycji w tym roku. Także droga dojazdowa do wsi Wrzosy to kolejna z prac, którą zrealizowaliśmy w 2017 r. – zaznacza włodarz Szubina. Te dwa przedsięwzięcia współfinansowały Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Fundusz Ochrony Grantów Rolnych. We współpracy gminy z Zarządem Dróg Wojewódzkich i Powiatem Nakielskim został wybudowany chodnik między Samoklęskami Małymi i Dużymi. – To podnosi bezpieczeństwo pieszych, tam porusza się bardzo dużo ludzi – wylicza Michalak.

Inwestycje także nie ominęły innej ważnej dziedziny – sportu. Boisko wielofunkcyjne wraz z piłkochwytem i ogrodzeniem zostało otwarte w Kołaczkowie, wcześniej takie obiekty powstały w Kowalewie i Turze, a w przyszłym roku miałoby zostać wybudowane w Królikowie. Artur Michalak żałuje jedynie, że dofinansowanie boiska w Kołaczkowie nie zostało dofinansowane ze środków resortu sportu. Także na szubińskim stadionie zakończyły się prace związane z montażem systemu automatycznego nawadnienia. – Ono będzie służyć nie tylko piłkarzom, ale także biegaczom którzy nie będą musieli przeskakiwać przez węże, które też często były uszkadzane – dodaje burmistrz.

Za przeszło 5 mln zł wybudowana będzie kanalizacja na osiedlu Bydgoskim, gdzie także zostanie odnowiona nawierzchnia i chodnik. Jeszcze w tym tygodniu ma zostać ogłoszony przetarg na budowę kanalizacji w Turze. Jak przekazał burmistrz Michalak, koszt tej inwestycji oceniany jest na ok. 3,7 mln zł. To pierwszy ważny etap pozwalający planować kanalizację Zamościa. Szubin wspierał finansowo również budowę dróg w Godzimierzu, czy odcinka Smolniki-Kowalewo.

Bardzo dużymi inwestycjami są termomodernizacje budynków szkół w Rynarzewie (koszt ok. 3 mln zł) i Kowalewie (przeszło 1,5 mln zł). – Są to bardzo trudne inwestycje, bo będzie używana fotowoltaika i nowoczesne urządzenia, które pozwalają oszczędzać energię. Takie inwestycje nie są nigdzie wykonywane, jesteśmy tutaj pionierami – zaznacza włodarz Szubina. Ponadto, rozbudowywana (o przedszkole z wyposażeniem  jest szkoła w Turze, gdzie dołączone zostanie także przedszkole. W tej inwestycji partycypował ZIT (zintegrowane systemy terytorialne – red.), który dofinansował aż 85% kosztów. Ponadto, wymieniono dachy: na budynku świetlicy w Wąsoszu, Muzeum Ziemi Szubińskiej i Szkole Podstawowej w Królikowie. Dach ten ostatniej placówki został uszkodzony wskutek sierpniowej nawałnicy.

Jakie są plany inwestycyjne na 2018 r.? – Aplikujemy o środki unijne. Na pewno rozpoczniemy przebudowę budynku po byłej szkole w Niedźwiadach. Powstanie tam Centrum Astronomiczno-Edukacyjne dla dzieci i dorosłych – informuje Michalak. Finansowo tę inwestycję ma wesprzeć Lokalna Grupa Działania.
Dodaje także o planach przebudowy kilku szubińskich ulic. – Mieszkańcy na własny koszt wybudują wjazdy w remoncie ul. Orzeszkowej, chcemy też przebudować łącznik przy tzw. małej „jedynce” (dawne gimnazjum nr 1 – red.), na odcinku Młyńska-Św. Marcina – kontynuuje włodarz miasta. Zaznacza, że droga jest tam w złym stanie, natomiast prace zostaną podzielone na trzy etapy i nie zostaną one skończone w przyszłym roku. W planach jest także przebudowa parkingu na Placu Wolności. – Praca rozpocznie się późną jesienią lub w 2019 r., bo wszystko powiązane jest z budową nieruchomości przez prywatnego inwestora – dodał. Prace rozpoczną się także przy budowie nowoczesnego parkingu Park&Ride, wraz z przystankiem autobusowym i drogami dojazdowymi, tj. połączenie ul. Tysiąclecia i Kcyńskiej. – To będzie największa drogowa inwestycja w mieście, prace potrwają dwa lata. Na końcówce ul. Ogrodowej powstanie rondo – podkreśla. Szubin teraz chce wpisać tę inwestycję w harmonogram dofinansowania marszałka województwa.
W planach na 2018 rok jest także rewitalizacja parku przy ul. Nakielskiej, a także przebudowa mieszkań komunalnych przy ul. Broniewskiego. – Mówimy o sześciu mieszkaniach, cztery o metrażu ok. 35m2, dwa mają 60 m2. – powiedział Artur Michalak. Kolejnym z planów na nadchodzące dwanaście miesięcy jest planowana rewitalizacja plaży w Wąsoszu, gdzie ma powstać nowy pomost i nabrzeże, a tę inwestycję ma współfinansować Lokalna Grupa Rybacka.

W przyszłym roku Szubin ma być również gospodarzem piłkarskiego turnieju o charakterze międzynarodowym. Ponadto jak zapewnił Artur Michalak, miasto chce aplikować o organizację zawodów krajowego pucharu strongman, a także odbędą się dni miasta. 31 grudnia na rynku zaplanowano imprezę sylwestrową.

Burmistrza Szubina zapytaliśmy także o dwa głośne tematy. Pierwszym z nich jest forsowany temat dwukadencyjności, która miałaby działać od 2018 roku. – To nie jest pomysł, który trzeba wyrzucać do kosza. Najpoważniejsze wątpliwości budzi jednak druga kadencja. Nie wyobrażam sobie 40-letniego burmistrza, czy wójta, który po dwóch kadencjach musi zakończyć pracę. Oczywiście, w tych samorządach, gdzie włodarze rządzą już ileś lat, taka zmiana jest potrzebna – podkreśla burmistrz Szubina.

Drugim tematem jest reforma edukacji. Jak ona przebiegła w samym Szubinie? – Tę reformę wprowadziliśmy w bardzo przemyślany sposób. Zrobiliśmy zebrania i spotkania z dyrektorami szkół i przedstawicielami związków zawodowych. Powołałem specjalny zespół ds. reformy – mówi Michalak. Jak zaznacza, reforma została wprowadzona bardzo szczegółowo. W tym roku szkolnym, nie został zwolniony żaden nauczyciel. – Największym problemem będzie 2019 rok, kiedy całkowicie znikną gimnazja. Wtedy może dojść do zwolnień. Z tego, co widzimy, tych zwolnień nie będzie dużo – zakończył Artur Michalak.


Powiązane treści