Bydgoszcz
13C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 14 • L 10
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleBydgoscy funkcjonariusze ABW zatrzymali Niemca. Był członkiem grupy o charakterze terrorystycznym
01.10.2020 | 22:12

Bydgoscy funkcjonariusze ABW zatrzymali Niemca. Był członkiem grupy o charakterze terrorystycznym

Do zatrzymania mężczyzny doszło na terenie naszego województwa.

Na zdjęciu: Zatrzymania Jurgena K. dokonali funkcjonariusze bydgoskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Fot. Archiwum

W ręce funkcjonariuszy bydgoskiego oddziału Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wpadł Jurgen K. – Śledztwo w sprawie jest rozwojowe, nie wykluczamy kolejnych zatrzymań – mówią śledczy.

Do zatrzymania mężczyzny, którego dokonali funkcjonariusze bydgoskiej delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, doszło w ubiegłym tygodniu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. – Ustalenia ABW dotyczące zatrzymanego wskazywały, że Jurgen K. może posiadać broń oraz materiały wybuchowe – mówi rzecznik prasowy ministra-koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Funkcjonariusze przeszukali zarówno mieszkanie, jak i miejsce pracy zatrzymanego. – W trakcie przeszukania ujawnione zostały materiały wybuchowe w postaci trotylu lanego oraz prasowanego – dodaje Żaryn i precyzuje, że łączna waga materiałów wyniosła 1,2 kg. – Ponadto zabezpieczono amunicję do broni palnej bojowej i sygnałowej, zapalnik, granat łzawiący oraz elektroniczne nośniki danych – wylicza. Rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych podaje, że wszystkie czynności prowadzone były przy udziale oddziału antyterrorystycznego, zespołu pirotechniczno-minerskiego a także mobilnego laboratorium Biura Badań Kryminalistycznych ABW.

Z informacji przekazanych przez śledczych wynika, że w sieci – głównie w mediach społecznościowych – zatrzymany Niemiec prezentował radykalne poglądy antysystemowe i popierał skrajne organizacje prawicowe, zaś zorganizowana grupa przestępcza, której był członkiem, działa na terenie Polski i innych państw i ma charakter terrorystyczny.

Jurgena K. przewieziono następnie do wydziału Prokuratury Krajowej w Gdańsku. – Przedstawiono mu zarzuty posiadania bez wymaganego zezwolenia materiałów wybuchowych oraz amunicji, które mogły sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach – słyszymy w prokuraturze. Za zarzucane czyny, K. może grozić do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Na razie, zatrzymany Niemiec spędzi najbliższe trzy miesiące za kratkami. Gdański sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie takiego środka zapobiegawczego. Jednocześnie śledczy zapewniają, że śledztwo w tej sprawie ma charakter rozwojowy. – Niewykluczone są kolejne zatrzymania – kończy Stanisław Żaryn.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści