Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeBydgoscy kryminalni zlikwidowali laboratorium narkotyków. Odsłaniają kulisy akcji [ZDJĘCIA, WIDEO]
01.01.2024 | 20:13

Bydgoscy kryminalni zlikwidowali laboratorium narkotyków. Odsłaniają kulisy akcji [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zdjęcia: KWP Bydgoszcz

– Wszystko wskazuje na to, że to było jedno z największych laboratorium, jakie zlikwidowaliśmy w ciągu ostatnich lat – mówią kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, którzy pod koniec 2023 roku przeprowadzili jedną z najbardziej spektakularnych akcji. 

Chodzi o akcję, jaką kryminalni z Komendy Wojewódzkiej przeprowadzili w grudniu 2023 r., w kilku miejscach w kraju, a w działaniach wsparli ich kontrterroryści oraz funkcjonariusze z komend w Poznaniu i Pile, ale to właśnie bydgoscy policjanci rozpracowywali grupę przestępczą, zajmującą się tak produkcją, jak i dystrybucją narkotyków. – Z wiedzy, którą posiadali wynikało, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego rozprowadzane są narkotyki – mówi nadkom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W wyniku przeszukania laboratorium, policjanci zabezpieczyli całą linię produkcyjną, urządzenia oraz chemikalia do wytwarzania narkotyków, ponad 80 tysięcy złotych w gotówce w różnej walucie oraz dwa samochody. Przez kilka dni, podczas czynności procesowych, policjantom pomagali strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego 'POZNAŃ-6′ z Poznania.

Policjanci nie ukrywają, że członkowie grupy prowadzili działalność w ten sposób, że stosowali różne metody maskowania. Laboratorium zlikwidowali na terenie jednej z posesji w Koninie. Tam też zatrzymali trzech mężczyzn (26-, 34- i 50-latka), których ujęto na gorącym uczynku, podczas produkcji narkotyków w nielegalnym laboratorium. Na Mazowszu zatrzymano 30-latka, który – jak zdradza nadkom. Słomski – był także poszukiwany listem gończym. Kolejne trzy osoby – dwie kobiety (30- i 51-latkę) oraz 32-letniego mężczyznę zatrzymano w Toruniu, jak i w jednej z miejscowości koło Torunia. – Młodsza kobieta po wykonanych czynnościach została zwolniona – podkreśla dalej nadkom. Słomski. Już wiadomo, że żadna z zatrzymanych osób nie ma wykształcenia chemicznego, a w samym pomieszczeniu doszło nawet do kilku niegroźnych wybuchów.

Według śledczych, laboratorium mogło w tym miejscu działać od połowy 2023 r. – Nasze szacunki wskazują także, że mogło tygodniowo wyprodukować ok. 150 kg  tzw. „kryształu” czyli substancji 3 i 4 CMC. Zyski jakie osiągali aresztowani w tej sprawie „producenci” sięgają kwoty 1,5 miliona złotych tygodniowo – mówią śledczy, którzy nadal pracują nad sprawą i gromadzą dowody. Wiadomo, że do policyjnych laboratoriów i magazynów trafiło prawie 24 tysięcy litrów substancji służących do produkcji „kryształu”. Ostateczne szacunki wskazują także, że policjanci pracujących na miejscu, w pomieszczeniach m.in. laboratorium, zabezpieczyli ok. 500 kilogramów gotowego narkotyku – 3CMC i 4 CMC.

Wszyscy w toruńskiej Prokuraturze Okręgowej usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. – Ponadto, cztery osoby (30, 50, 26 i 34-latek) usłyszały zarzut wytwarzania zakazanych środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych – słyszymy od śledczych i precyzują, że te cztery osoby zostały decyzją sądu tymczasowo aresztowane na trzy miesiące, zaś wobec 51-latki i 32-latka prokurator zastosował policyjny dozór. Podejrzanym grozi kara od 3 do nawet 30 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło drugiego nagrania wideo: Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Poznania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments