Bydgoszcz
7C
Opady
87% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 7
6C
Nd
6C
Pon
6C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoscy obcokrajowcy mówią „Jesteśmy tutaj!” i zapraszają na koncert
Tolerancja
12.04.2017 | 21:02

Bydgoscy obcokrajowcy mówią „Jesteśmy tutaj!” i zapraszają na koncert

Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia 2017 w Miejskim Centrum Kultury.

Na zdjęciu: Czy bydgoszczanie są tolerancyjni wobec obcokrajowców?

Fot. Nadesłane

W Bydgoszczy żyją, studiują lub pracują przedstawiciele blisko 50 narodowości. To im dedykowana jest akcja „Jesteśmy tutaj!”, której finałem będą uroczyste koncerty i wystawa fotografii ukraińskiego reżysera Pavlo Gladkova. Wydarzenie jest kontynuacją incjatywy „Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna”.

20 kwietnia w bydgoskim MCK odbędą się trzy wydarzenia pokazujące wielonarodowe oblicze Bydgoszczy. Głównym będzie międzynarodowy koncert „Jesteśmy tutaj!”, podczas którego wystąpią mieszkający nad Brdą artyści z Łotwy, Chin, Ukrainy i Włoch. Akompaniować będzie im orkiestra absolwentów bydgoskiej Akademii Muzycznej, a koncert poprowadzi polsko  – ghański duet prezenterów. Wieczór zakończy koncert grupy „Konopie” pod kierownictwem założycielki, Adeli Konop.

Odbędzie się też finisaż wystawy fotografii Pavlo Gladkova. Ten ukraiński reżyser i autor dokumentów telewizyjnych, od kilku lat mieszka i pracuje w Bydgoszczy. Dla projektu „Jesteśmy tutaj!” sfotografował kilkudziesięciu mieszkańców miasta pochodzących z innych krajów, tworząc „portret” wielonarodowej Bydgoszczy.

Jak mówił Gladkov, potrzeba zrobienia takiej wystawy narastała w nim od pewnego czasu: „Twórczość nie ma sensu, jeżeli nie jest przekazywana innym ludziom. To jest sposób dialogu ze społecznością w jakiej się żyje i poprzez te fotografie, taki dialog prowadzę”.

Monika Grabarek z Galerii Wspólnej MCK, która zaaranżowała wystawę mówiła, że jest ona formą „spłaty długu” Polaków, wobec innych nacji: „Przez wiele lat Polacy otrzymywali bezinteresowną pomoc od innych narodów, teraz jest czas, by ten zaciągnięty dług spłacać. Dla nas wielką wartością jest też możliwość spojrzenia na nasze miasto, okiem obcokrajowca” – dodała.

Gladkov zadeklarował, że zorganizowanie tej wystawy dało mu impuls dla powrotu do filmu dokumentalnego. W najbliższym czasie rozpocznie prace nad dokumentem o Polsce i Bydgoszczy.

Pierwszym krokiem do zorganizowania akcji „Jesteśmy tutaj!” było powołanie do życia przez Forum Obywateli Bydgoszczy inicjatywy „Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna”. „Impulsem dla niej były smutne wydarzenia jakie miały miejsce w Toruniu i Bydgoszczy, kiedy to z powodów rasistowskich pobito i obrażono zagranicznych studentów” – mówił inicjator akcji „Jesteśmy tutaj!”, Józef Herold. Obywatele Bydgoszczy uznali, że trzeba powiedzieć wyraźne „NIE” takim atakom i postanowiono zorganizować jednodniowy festiwal, który pokaże międzynarodową twarz miasta.

Organizatorzy naliczyli blisko 50 nacji, których przedstawiciele żyją w mieście nad Brdą. Od studiujących na bydgoskich uczelniach po pracujących w bydgoskich firmach. Od Japończyków i Chińczyków, po Ukraińców i mieszkańców Ghany.

Organizatorem koncertu „Jesteśmy tutaj” jest Forum Obywatele Bydgoszczy. Współorganizatorem i koordynatorem technologicznym jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Partnerami są firmy bydgoskie Hanplast, Polmass oraz międzynarodowa szkoła Sokrates, Klub Przyjaciół Ukrainy w Bydgoszczy i Filharmonia Pomorska.

Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia 2017 w Miejskim Centrum Kultury. O 20.00 rozpocznie się „Koncert międzynarodowy”, po jego zakończeniu będzie miał miejsce finisaż wystawy, a o 21:30 rozpocznie się koncert grupy „Konopie” pod kierownictwem Adeli Konop.

 


Powiązane treści