Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeBydgoscy Patrioci uczcili bohatera Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA]
kpt. Wacław Legan
15.08.2020 | 17:05

Bydgoscy Patrioci uczcili bohatera Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Szymon Fiałkowski

W dniu setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, środowiska patriotyczne w Bydgoszczy uczciły pamięć jednego z bohaterów walk z bolszewikami z 1920 roku – gen. Aleksandra Karnickiego. 

Podczas uroczystości, jaka w sobotnie (15 sierpnia) przedpołudnie odbyła się na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej na bydgoskim Błoniu, środowisko patriotyczne zrzeszone w Bydgoskich Patriotach oddało cześć gen. Karnickiemu.


ZOBACZ ZDJĘCIA: Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – uroczystości Bydgoskich Patriotów na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej


Reprezentujący Bydgoskich Patriotów Tomasz Kłopocki przypomniał, czym była Bitwa Warszawska. – Była dla Polski, ale i dla Europy wielkim zwycięstwem. Zwycięstwem nad Bolszewizmem, który kroczył z szaloną siłą na zachód Europy. Bolszewicy zostali zatrzymani w Polsce, dokładnie na przedmieściach Warszawy – mówił Kłopocki. – Polska była rozbita, lecz szerząca się czerwona zaraza postawiła wszystkich Polaków na nogi – dodawał i mówił dalej: – Dzisiaj stoimy przed inną zarazą – przed zarazą tęczową, która też atakuje nasze środowiska, atakuje Polskę. Jest to czas na zastanowienie się, abyśmy wspólnie zwarli szeregi i wspólnie stanęli przeciwko nim.

Jerzy Mickuś przypomniał z kolei postać gen. Karnickiego. Jak mówił, gen. Karnicki w maju 1920 r. objął w Wojsku Polskim dowództwo Dywizji Jazdy, w lipcu i sierpniu 1920 dowodził VIII Brygadą Jazdy i Grupą Jazdy przy 5 Armii. Na emeryturze, gen. Karnicki osiadł w Bydgoszczy – przy ul. Cieszkowskiego. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w Kutnie, a jego prochy do grodu nad Brdą sprowadzono w 1964. Przypomniano również, jak grobowiec gen. Karnickiego wyglądał dekadę temu. – To miejsce jest wciąż pielęgnowane – podkreślał.

Po uroczystości przy ul. Kcyńskiej, środowiska narodowe uczciły również pamięć innych bohaterów tamtych wydarzeń na cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon
Szymon
3 lat temu

Powinno sie ich zamknac za szerzenie mowy nienawisci…