[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoscy politolodzy przeegzaminowali zastępcę sekretarza generalnego NATO [ZDJĘCIA]

Dodano: 10.04.2018 | 19:37

Na zdjęciu: Generał Patrick Turner podczas wykładu.

Fot. Stanisław Gazda

Patrick Turner – zastępca sekretarza generalnego NATO, był dzisiaj gościem Instytutu Nauk Politycznych UKW. W swoim wykładzie poruszył kwestie strategii, obecnego zaangażowania oraz zadań  do wykonania stojących przed wojskami Paktu Północnoatlantyckiego.

Przed spotkaniem ze studentami politologii,  wojskoznawstwa, bezpieczeństwa narodowego oraz zarządzania bezpieczeństwem narodowym,  Patrick Turner stwierdził z żalem, że nie jest już studentem, ale rekompensuje mu to dwójka jego dzieci, które rozpoczynają karierę uniwersytecką. Zdaniem Turnera okres studiów jest najwspanialszym okresem w życiu.

Przy okazji podobnych do dzisiejszego spotkań –  zastępca sekretarza generalnego NATO zawsze zapewnia, że NATO wykonuje swoją działalność bardzo dobrze i jest potrzebne. I tak też uczynił w Bydgoszczy. Turner w swoi wykładzie podkreślił, że przed NATO jest wiele wyzwań – zarówno w Europie, jak też w jej sąsiedztwie. Priorytetami paktu są: obrona, odstraszanie i wspólna strategia obronna wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. I czynione jest to po to, byśmy wszyscy czuli się w Europie bezpieczni. Z kolei za sprawą promowania stabilności – NATO dąży do tego, żeby  poza obszarem państw sojuszniczych również było bezpiecznie. I tu priorytetowe zadanie – zwalczanie międzynarodowego terroryzmu.

Turner przyjechał do Bydgoszczy także po to,  żeby przekazać polskim studentom, że polski głos w NATO jest słyszalny, dostrzegalny i bardzo przydatne są polskie doświadczenia, sugestie i propozycje.

Studentów obecnych na spotkaniu interesowały m.in. problemy dotyczące Bliskiego Wschodu i zaangażowania NATO. Pytali także o współpracę Turcji – członka NATO z Rosją w konflikcie syryjskim oraz o problem dążności do niepodległości Kurdów.
Te pytania były bardzo ciekawe i zmuszały do myślenia – mówił po wykładzie Patrick Turner. – Kiedy myślimy o naszym zaangażowaniu w Iraku, Afganistanie czy Kosowie należy zadać pytanie, czy podjęte działania przynoszą efekty i służą celom, które sobie założyliśmy. Jest ogólna zgoda dotycząca naszej obecności w Afganistanie. Jest też zgoda, by utworzyć misję w Iraku i na wszelkie inne misje, w które NATO jest zaangażowane – dodał.

Wkrótce zamieścimy naszą rozmowę z generałem.