Bydgoszcz
18C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H 18 • L 17
14C
Czw
8C
Pt
7C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBydgoscy posłowie chcą walczyć o rozwój gospodarki wodnej. Spotkali się na UKW
18.02.2016 | 21:08

Bydgoscy posłowie chcą walczyć o rozwój gospodarki wodnej. Spotkali się na UKW

Piotr Król i Paweł Skutecki zainaugurowali działanie parlamentarnego zespołu ds. narodowego programu rewitalizacji, rozwoju, rozwoju i wykorzystania potencjału gospodarczego polskich rzek.

Na zdjęciu: Wystąpienie prof. dr hab. Zygmunta Babińskiego stanowiło główny element spotkania w Bydgoszczy.

Fot. Leszek Grabowski

W czwartek w Bydgoszczy i Nakle odbyło się pierwsze posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. narodowego programu rewitalizacji, rozwoju, rozwoju i wykorzystania potencjału gospodarczego polskich rzek. W spotkaniu wzięli udział m.in. posłowie Paweł Skutecki i Piotr Król oraz prof. dr hab. Zygmunt Babiński.

Problem polskich dróg wodnych był – m.in. z powodu planów powstania w Bydgoszczy Zarządu Dorzecza Wisły – często poruszany podczas kampanii wyborczej. Powstanie zespołu parlamentarnego zainicjował Paweł Skutecki. – Chcemy zobaczyć, co da się zrobić na drodze legislacyjnej, a może uda się zachęcić rząd do działania. Powinien powstać jakiś plan uregulowania sytuacji dróg wodnych, wykorzystania ich dla transportu, energetyki i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – tłumaczył poseł ruchu Kukiz’15. Jego zdaniem, takie działania mogą mieć także istotne znaczenie dla Bydgoszcz – Gdyby w naszym mieście powstał port multimodalny i dało się korzystać z kanału, to praktycznie nie byłoby bezrobocia – zapewniał parlamentarzysta.

Drugim bydgoskim posłem, który znajdzie się w składzie zespołu został Piotr Król. Polityk Prawa i Sprawiedliwości wyraził nadzieję, że nowo powstały zespół będzie mógł liczyć na współpracę z ministerstwem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz z naukowcami i przedstawicielami branży żeglugowej.  – Byłem poruszony raportem Najwyższej Izby Kontroli na temat żeglugi śródlądowej i stanu rzek. Nie wykorzystujemy w żaden sposób naszego potencjału, a na niektórych obszarach stan infrastruktury jest gorszy niż przed II wojną światową – mówił Król.

Główny punkt bydgoskiej części posiedzenia stanowiło wystąpienie prof. dr hab. Zygmunta Babińskiego. Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki UKW przyznał, że w województwie kujawsko-pomorskim priorytetem jest uregulowanie stosunków wodnych Wisły, wykorzystanie wody w celach nawadniania Kujaw oraz dla turystyki i rekreacji. – Aby mogło dojść do zmian w tej kwestii, osoby decydujące muszą uwierzyć, że gospodarka wodna jest tak samo ważna, a może i ważniejsza niż pozostałe gałęzie gospodarki – mówił profesor.

Po zakończeniu konferencji posiedzenie przeniesiono do Nakła nad Notecią. Do ukonstytuowania się zespołu ma dojść w parlamencie podczas najbliższego posiedzenia.


Powiązane treści