Bydgoszcz
0C
Śnieg
100% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 1 • L 0
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBydgoscy prawosławni świętują. Obchodzą Boże Narodzenie
Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja - Nowy Rynek Bydgoszcz - SF
06.01.2020 | 13:43

Bydgoscy prawosławni świętują. Obchodzą Boże Narodzenie

Na zdjęciu: Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja na Nowym Rynku w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

W czasie, gdy wyznawcy obrządku katolickiego obchodzą święto Trzech Króli, tak prawosławni dzisiaj siadają do stołu wigilijnego.

Niemal dwa tygodnie po świętach katolickich, prawosławni – grekokatolicy i staroobrzędowcy obchodzą święta Bożego Narodzenia. Największe skupiska wiernych prawosławnych w naszym kraju są w woj. podlaskim.

W wigilię, członkowie rodzin zasiadają do stołu, a kolacja jest postna. Wierni dzielą się przed spożyciem posiłku prosforą – to pszenny chleb używany w Cerkwi do konsekracji i komunii, który jest odpowiednikiem opłatka. Inną z różnic jest ta, że w kościołach obrzędu wschodniego nie ma zwyczaju budowania szopek bożonarodzeniowych, jak jest to w kościele katolickim.

Ilu jest liczba wiernych obrządku prawosławnego? Tego oficjalnie nikt nie wie. Może być ich nawet pół miliona, ale w ostatnim spisie powszechnym, przynależność do tego wyznania zadeklarowało niecałe 160 tys. osób. Bydgoska parafia prawosławna oficjalnie liczyła 50 osób, jednak w ostatnim czasie ta liczba mogła się znacząco zwiększyć, m.in. poprzez przyjazd do Bydgoszczy dużej grupy Ukraińców czy Białorusinów.

W bydgoskiej parafii pw. św. Mikołaja na Nowym Rynku o godzinie 17:00 odbędzie się liturgia nabożeństwa wieczornego, zaś 7 i 8.01. od 9:00 uroczystości Boskiej Liturgii.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści