Bydgoszcz
17C
Opady
63% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 18 • L 16
18C
Nd
17C
Pon
20C
Wt
23C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoska delegatura NIK skontrolowała Zakład Linii Kolejowych. „Wytknięto szereg nieprawidłowości”
najwyższa izba kontroli_logo
01.03.2018 | 14:10

Bydgoska delegatura NIK skontrolowała Zakład Linii Kolejowych. „Wytknięto szereg nieprawidłowości”

Kontrola w Zakładzie Linii Kolejowych miała miejsce w 2017 roku.

Na zdjęciu: Kontrolę przeprowadziła bydgoska delegatura NIK.

Fot. zdj. ilustracyjne

Znamy szczegóły kontroli bydgoskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Zakładzie Linii Kolejowych. Po niej skierowano dwa wnioski do śledczych.

Przypomnijmy: wczoraj opisaliśmy najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący sytuacji na polskiej kolei, która wytyka szereg mankamentów. Tymczasem bydgoska delegatura NIK skontrolowała Zakład Linii Kolejowych.

Kontrola została przeprowadzona w ubiegłym roku, ale teraz udało nam się poznać jej szczegóły. I mówiąc delikatnie – dla ZLK nie są one pomyślne. – Wytknięto szereg nieprawidłowości – mówi Barbara Antkiewicz, dyrektor bydgoskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli. Jakiego rodzaju są to nieprawidłowości? – Przede wszystkim Zakład Linii Kolejowych nie zrealizował żadnego z dziesięciu zaleceń, które sformułowano po dokonanym w 2015 r., przeglądzie pięciu obiektów inżynieryjnych i nie wykonał koniecznych napraw usterek, stwierdzonych podczas badań diagnostycznych – przekazuje nam w piśmie Antkiewicz.

Jak się dowiedzieliśmy, kontrolerzy skierowali dwa wnioski. Jeden z nich do bydgoskiej prokuratury okręgowej. – Dotyczy on ujawnienia faktów uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa – dodaje dyrektor delegatury NIK w Bydgoszczy. Na czym miało ono polegać? – Zarządca linii kolejowej w pięciu przypadkach nie spełnił wymogów utrzymywania obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym – dowiadujemy się od Barbary Antkiewicz. Chodzi o mosty i przepusty na liniach kolejowych i niezapewnienie bezpieczeństwa ich użytkowania. Drugi wniosek został skierowany do komendy policji na Śródmieściu. Ten dotyczy z kolei ujawnienia faktów uzasadniających popełnienie wykroczenia, które polegało na tym, że nie został spełniony obowiązek usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości na obiektach budowlanych, a to mogło spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.


Powiązane treści