Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoska godzina „W” [ZDJĘCIA]
01.08.2018 | 19:20

Bydgoska godzina „W” [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Obchody 74. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Fot. Stanisław Gazda

Bydgoszcz, godzina 17.00. Przeciągłe wycie syren alarmowych przypominało wydarzenia sprzed 74. lat: 1 sierpnia 1944 roku – godzinę „W” – wybuch Powstania Warszawskiego.

Tym szczególnym symbolem, każdego roku upamiętniana jest kolejna rocznica powstańczego zrywu. Wśród kombatantów przybyłych pod Obelisk Powstania Warszawskiego (na skwerze u zbiegu Gdańskiej i Czerkaskiej) był tylko jeden uczestnik tamtych wydarzeń – dr Jacek Śniegocki. O rzedniejących z roku na rok szeregach powstańców, z nieukrywanym wzruszeniem wspomniał w swoim wystąpieniu płk Bogdan Jagodziński, prezes Zarządu Okręgu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej.

W uroczystościach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowanych przez reprezentantów Terenowego Związku Powstańców Warszawskich oraz prezydenta Bydgoszczy uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele wyższych uczelni, reprezentanci konsulów honorowych, organizacji kombatanckich, harcerzy, przedstawicieli wojewódzkich i miejskich służb, inspekcji i straży, a także przedstawiciele organizacji społecznych i pozarządowych. Wszyscy oni przybyli ze świadomością, iż zbrojne wystąpienie Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim stało się symbolem narodowowyzwoleńczych dążeń, trwałości i wspólnoty narodu polskiego w najtrudniejszych czasach. Wszyscy oni pochylili się nad Obeliskiem Powstania Warszawskiego, składając wiązanki kwiatów, oddając cześć i chwałę walczącym o wolną Polskę.

Wielka jest Polska wielkością swych Bohaterów. A Bydgoszcz dumna i wdzięczna – za swój los pisany w języku polskim, pod biało-czerwoną flagą – powiedział Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, rozpoczynając swoje okolicznościowe wystąpienie. Wspomniał Jana Domaniewskiego, Zdzisława Abramka, Henryka Olczaka, Tadeusza Łopańskiego, którzy reprezentowali w naszym mieście Związek Powstańców Warszawskich. Oni mówili, że z Powstania Warszawskiego nie ma tak naprawdę dobrych wspomnień – bo to była ciężka walka, cierpienie, strach i wszechobecna śmierć.

Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski powiedział, że jeśli miałby pokusić się o odpowiedź na pytanie, jak mamy dziś rozumieć Testament Kolumbów i jak go realizować – to wskazałby na tę międzyludzką solidarność, której nam dzisiaj, jako wspólnocie, zaczyna coraz dotkliwiej brakować.

 


Powiązane treści