Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoska Izba Lekarska popiera głodujących rezydentów
07.10.2017 | 10:03

Bydgoska Izba Lekarska popiera głodujących rezydentów

Na zdjęciu: Stanowisko Bydgoskiej Izby Lekarskiej w sprawie prostestu lekarzy.

Fot. Materiały prasowe.

Trwa protest lekarzy rezydentów. Młodzi lekarze czują się oszukani przez rząd. Chcą poprawy swojej sytuacji, ale także pacjentów. W Bydgoszczy mają poparcie Bydgoskiej Izby Lekarskiej.

Strajk głodowy trwa od poniedziałku, kiedy wielu lekarzy wzięło urlop na żądanie lub honorowo oddawało krew, a część rozpoczęła strajk głodowy. Protestujący to rezydenci, którzy są w trakcie robienie specjalizacji. Podlegają oni Ministerstwu Zdrowia, które odpowiada m.in. za pensje młodych medyków. Te, zdaniem samych zainteresowanych są zbyt niskie.

Problemem nie są tylko niskie płace lekarzy, ale całość nakładów finansowych na służbę zdrowia, brak odpowiedniej opieki nad pacjentem, zbyt mała liczba personelu medycznego. Przez ten protest młodzi lekarze chcą też zwrócić uwagę na sytuację pacjentów.

Pełne poparcie dla lekarzy rezydentów wyraziło Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej Bydgoskiej Izby Lekarskiej w Bydgoszczy. W wydanym oświadczeniu stwierdza ono, iż oczekuje od rządzących podjęcia rozmów z protestującymi i rozwiązania najważniejszych problemów dotyczących funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

„Postulaty lekarzy-rezydentów odzwierciedlają idee, o które od lat walczy samorząd lekarski. Walcząc o poprawę stanu ochrony zdrowia w Polsce, walczą o dobro pacjentów” – czytamy w stanowisku BIL.


Powiązane treści