
Bydgoska pracownia Archigeum z kolejnym dużym projektem. Start w przyszłym roku
Zdjęcia: Pracownia Archigeum
W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa kompleksu biegowo-biathlonowego na ,,Kubalonce” w Szczyrku. Zaprojektowała go Pracownia Archigeum z podbydgoskiej Zielonki. Architekci są znani m.in. z projektu renowacji biurowca Eltry czy opracowywania prototypu tunelu aerodynamicznego dla Wielkiej Krokwi w Zakopanem.
Na Kubalonce, na pograniczu gminy Istebna i miasta Wisła, w najbliższych latach powstanie wielofunkcyjna i w pełni nowoczesna infrastruktura sportowa, która umożliwi w pełni komfortowe trenowanie biegów narciarskich oraz biathlonu. Dzięki specjalnemu tunelowi w całości ukrytemu pod ziemią z trasą długości 1 km treningi biathloniści i biegacze będą mogli odbywać trening na śniegu przez cały rok.
Integralną częścią zaprojektowanego obiektu będzie hotel z ok. 100 miejscami noclegowymi, duży podziemny parking na 240 aut, a także zaplecze regeneracyjne i odnowy biologicznej, siłownie, sale treningowe a także zaplecze socjalne oraz konferencyjne. Umożliwia to organizację takich wydarzeń sportowych jak Puchar czy Mistrzostwa Świata. Kompleks został zaprojektowany w taki sposób, aby nie zaburzyć beskidzkiego krajobrazu i zgodnie z ukształtowaniem terenu. Ośrodek na Kubalonce pozwoli również na organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym, a nawet meczów piłkarskich.
Autorem koncepcji projektowej jest związana z Bydgoszczą pracownia projektowa Archigeum, która w ostatnich latach specjalizuje się się projektowaniu obiektów sportowych – jest znana z przeprojektowania zespołu skoczni narciarskich Średnia Krokiew w Zakopanem czy autorskiego projektu tunelu osłonowego na rozbiegu skoczni.
CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoska rewolucja w skokach coraz bliżej? Zakończono badania nad tunelem osłonowym
Dodajmy, że lider zespołu projektowego – architekt Przemek Gawęda w maju został wpisany przez amerykańskie Chicago Athenaeum International Museum oraz Europejskie Centrum Architektury, Dizajnu i Studiów Miejskich na prestiżową listę czterdziestu najbardziej perspektywicznych europejskich architektów przed czterdziestką – 40 UNDER 40.
Inwestycja na pograniczu Istebnej i Wisły jest realizowana na zlecenie Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Istotnego wsparcia udziela Ministerstwo Sportu i Turystyki, które w ostatnich czterech latach przeznaczyło 28 milionów na modernizację kompleksu – a konkretnie na montaż sztucznego oświetlenia, modernizację strzelnicy oraz wykonanie nowoczesnego systemu zaśnieżania.
9 października minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda poinformował o przyznaniu dofinansowania na realizację kompleksu w kwocie 260 milionów złotych. Rozbudowa ośrodka biegowo-biathlonowego na Kubalonce ma rozpocząć się w 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest na 2027 rok.