Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 14 • L 13
17C
Sob
12C
Nd
16C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoska szkoła z harcerskim certyfikatem [ZDJĘCIA]
05.01.2017 | 14:17

Bydgoska szkoła z harcerskim certyfikatem [ZDJĘCIA]

Zespół Szkół nr 27 w Bydgoszczy jest jedną z dziewięciu szkół w Polsce, której przyznany został „Certyfikat – Szkoły Przyjaznej Harcerstwu”.

Na zdjęciu: Uriczysta zbiórka harcerska w trakcie której dyrekcji szkoły wręczony został Certyfikat.

Fot. Stanisław Gazda

Zespół Szkół nr 27 w Bydgoszczy otrzymał „Certyfikat – Szkoły Przyjaznej Harcerstwu”. Placówka, jako jedna z 9 szkół w kraju, zdobyła wyróżnienie za stworzenie dobrych warunków sprzyjających rozwojowi i działalności środowisk harcerskich. 

Jury przyznało certyfikat w ramach ogólnopolskiego konkursu „Drużyna w szkole” będącego elementem większego projektu „Wolontariat harcerski w szkole”.  Placówka otrzyma oprócz   certyfikatów i wyróżnień także zestaw książek do biblioteki.  Dodatkowo nagrodę specjalną – za najlepiej przygotowane sprawozdanie z działań w całym konkursie otrzymała działająca w szkole 34 Bydgoska Wodna Drużyna Harcerzy „Bryg”.

Dziś w szkole miała miejsce uroczystość wręczenia wyróżnienia i nagrody Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 27 w Bydgoszczy Michałowi Przybylskiemu. My spytaliśmy  phm. Roberta Gębara HR, drużynowego 34 BWDH „Bryg” – co w praktyce oznacza bycie szkołą przyjazną Harcerstwu?

-Pozwala nam działać. Nie mamy żadnych ograniczeń. Przyznała nam harcówkę w której możemy organizować zbiórki. Oprócz tego mamy darmowe wejścia do szkolnych obiektów sportowych. Jesteśmy przez szkołę wspierani finansowo.

Harcerze starają się tę przyjaźń odwzajemniać. Organizują dla pozostałej szkolnej braci festyny i pikniki, prowadzą z dziećmi gry i zabawy – wychodząc z nimi także na teren osiedla. Prowadzą kino letnie, a w okresach przedświątecznych organizują aukcje wykonanych własnoręcznie  ozdób świątecznych oraz słodkości, a zebrane w ten sposób pieniądze przekazują dla uboższych rodzin.

Jeżeli chodzi o certyfikat, to jego przyznanie szkole jest wielkim wyróżnieniem. Takim uhonorowaniem mogą się pochwalić  zaledwie 22 placówki w całej Polsce, zaś wyróżniona drużyna znajduje się w gronie dziewięciu najlepszych w kraju. Certyfikat przyznawany jest na zawsze, co stanowi potężną mobilizację dla obu stron: władz szkoły i harcerzy, by cały czas rzeczywiście zasługiwać na to wyróżnienie.

-Całym sercem jestem z harcerzami, gdyż sam nim byłem w przeszłości. Z sentymentem wspominam zbiórki harcerskie oraz biwaki. Życzę wam, żeby te wasze spotkania w harcerskim gronie zapadły w waszej pamięci, tak jak wyryły się w mojej do dzisiaj – zwrócił się do harcerzy gospodarz Zespołu Szkół nr 27 w Bydgoszczy.

 

 

 


Powiązane treści