Bydgoszcz
20C
Słonecznie
53% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 20 • L 19
15C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBydgoski ratusz chce pomóc rodzinom z Białorusi. Były one represjonowane przez reżim Łukaszenki
24.03.2021 | 12:25

Bydgoski ratusz chce pomóc rodzinom z Białorusi. Były one represjonowane przez reżim Łukaszenki

Na zdjęciu: Historyczna flaga Białorusi pojawiła się na ubiegłorocznej manifestacji "Solidarni z Białorusią", która odbyła się na ulicy Mostowej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoski ratusz chce pomóc dwóm rodzinom, które uciekły do Polski przed represjami białoruskiego reżimu. Mają one osiedlić się w Bydgoszczy i czasowo wynajmować dwa lokale komunalne.

Jak powiedział podczas środowej (24 marca) konferencji prasowej zastępca prezydenta Michał Sztybel, miasto Bydgoszcz realizuje złożoną niedawno przez prezydenta Rafała Bruskiego deklarację o pomocy rodzinom, które są ofiarami represji na Białorusi. W minionym roku oczy całego świata były zwrócone na wschodniego sąsiada Polski, gdzie po wyborach prezydenckich wybuchły wielkie manifestacje sprzeciwiające się reżimowi Alaksandra Łukaszenki. – Dla wielu osób miały one brzemienne skutki – musiały one wyjechać z Białorusi, by uciec przed represjami – opisywał przedstawiciel ratusza.

Sztybel podkreślił, że urząd miasta, wzorem wcześniejszej akcji skierowanej do rodzin z Ukrainy, zaopiekuje się dwoma rodzinami., które uciekły z Białorusi. – Po analizach formalnych i kontakcie z rodzinami dochodzimy do konkretnych ustaleń. Prezydent Rafał Bruski przedstawił radzie miasta projekt uchwały, którego przyjęcie umożliwi czasowy najem mieszkań komunalnych przez dwie rodziny z Białorusi – powiedział zastępca prezydenta. Dzięki temu osoby, które przybyły zza wschodniej granicy mogą się stać w pełni bydgoszczanami, tak aby mogły podjąć tu zatrudnienie czy pójść do szkoły.

Dyrektor biura promocji i współpracy z zagranica UMB Łukasz Krupa dodał, że rodziny, którym chce pomóc ratusz są obecnie pod opieką fundacji, zajmującej się pomocą rodzinom z Białorusi. – Jedna z rodzin jest w Polsce od września 2020 roku, a druga od grudnia. Obie mają dokumenty potwierdzające status osób represjonowanych – zakomunikował. Po przyjęciu przez radnych projektu uchwały, miasto wynajmie rodzinom mieszkania komunalne. – Będziemy też apelować do bydgoskich przedsiębiorców o pomoc w zbiórce artykułów niezbędnych do życia – powiedział Krupa.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
6 miesięcy temu

A ilu Bydgoszczan nie ma gdzie mieszkac ?

Powiązane treści