Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoskie budynki w gronie najlepszych obiektów polskiej architektury. Dopasowane do konkretnych przestrzeni

Dodano: 11.12.2016 | 18:29

Twórcy zestawienia zwrócili uwagę przez wszystkim na projekty powstałe w wyniku namysłu nad konkretną przestrzenią w określonych warunkach historycznych.

Na zdjęciu: Przystań Bydgoszcz

Fot. Pit1233 (wikipedia) / wolny dostęp

Portal informacyjny TVN24.pl przygotował przegląd realizacji, które pokazują, że polska architektura na stałe zagościła na światowych salonach. W grupie 10 obiektów znalazły się aż dwa bydgoskie budynki.

Twórcy przeglądu zwrócili uwagę na budowle stworzone w zgodzie z tradycją i charakterem miejsca i jednocześnie inspirujące, kreujące dobre trendy w najbliższej okolicy. Według nich takie właśnie są dwa budynki zlokalizowane w Bydgoszczy: tzw. szklane spichrze nad Brdą (siedziba mBanku) i Przystań Bydgoszcz.

Twórcy pierwszego z nich, Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha, otrzymali honorową nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za całokształt twórczości. Projekt budynku w Bydgoszczy to jedna z ich najlepszych prac. Ponadto zapoczątkował on proces rewitalizacji portowego nadbrzeża Bydgoszczy, czyli historycznego centrum miasta. – To jeden z przykładów, gdy architekturę można oceniać nie tylko jako realizację samą w sobie, ale też jako początek procesu, który w przypadku Bydgoszczy oznaczał kolejne inwestycje wzdłuż Brdy, takie jak gmach Opery Nova czy bydgoska Przystań – dodają autorzy zestawienia.

Drugi wyróżniona budowla, miejska przystań w Bydgoszczy, powstała zgodnie z projektem rodzinnego biura APA Rokiccy i przyczyniła się do zwiększenia atrakcyjności Wyspy Młyńskiej. Marina powstała do obsługi turystów, lecz korzystają z niej nie tylko przyjezdni. Na terenie nowoczesnego kompleksu znajduje się  przystań jachtowa, wypożyczalnia sprzętu turystycznego, hotel z salami szkoleniowymi, studio odnowy biologicznej i część sportowa. Do dyspozycji jest 16 łodzi wiosłowych, 5 motorówek i 80 kajaków. Wybór akurat tego miejsca argumentowany jest między innymi w taki sposób: Szacunek wobec rzek, ale też ich odpowiednie wykorzystanie to klucz do sukcesów wielu miast. Bydgoszcz jest jednym z tych, które w Polsce zrozumiały to odpowiednio wcześnie.

W zestawieniu pojawiły się jeszcze między innymi: Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, Służewski Dom Kultury w Warszawie, Pixel w Poznaniu, Silver Tover Center we Wrocławiu, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach oraz Miejski Ogród Sztuki w Krakowie.

Justyna Torzewska