Bydgoskie koszykarki z czwartą porażką. Basket 25 uległ Enei AZS Poznań [ZDJĘCIA]

Dodano: 29.01.2021 | 23:23
Julie McBride, Shante Evans, Marta Nowicka

Mecz w Bydgoszczy rozpoczął osiemnastą kolejkę Energa Basket Ligi Kobiet.

Na zdjęciu: Julie McBride (z piłką w ręku) w piątek nie trafiła żadnego z pięciu rzutów zza linii 6,75 metrów.

Czwartej porażki w tym sezonie Energa Basket Ligi Kobiet doznały koszykarki Basketu 25. Zespół Piotra Kulpekszy uległ we własnej hali Enei AZS-owi Poznań.

Bydgoszczanki, które do końca tego sezonu muszą sobie radzić bez kluczowej zawodniczki – Janessy Jeffery (ma zerwane więzadło krzyżowe) oraz leczącej uraz Magdaleny Szajtauer, były faworytkami spotkania z drużyną z Wielkopolski.

W hali Arena, zespół z Poznania radził sobie nadspodziewanie dobrze. Dość powiedzieć, że w połowie pierwszej kwarty Enea AZS prowadził nawet 11:6 po trafieniu Jovany Popović. Bydgoszczanki próbowały gonić wynik, ale w ofensywie ich grę trzymała Shante Evans, która jako jedyna koszykarka gospodyń w całym meczu zdobyła dwucyfrową liczbę punktów. Po pierwszej kwarcie było 17:10 dla poznanianek, które na początku drugiej kwarty odskoczyły na ośmiopunktowe prowadzenie (20:12) po trafieniu zza linii 6,75 m Tiffany Brown. Miejscowe zaczęły gonić wynik i w połowie kwarty przegrywały już tylko 19:22, gdy trójką odpowiedziała Elżbieta Międzik. Po chwili, kolejna trójka – tym razem Michałek, a kolejną ofensywną akcję wykończyła Evans i to Basket 25 prowadził 25:22, który niewielką zaliczkę (28:26) utrzymał do końca.

Trzecia kwarta również była wyrównana, kluczowa dla losów spotkania była ostatnia odsłona. Rywalki szybko zdobyły osiem punktów z rzędu, a Evans nie była już tak skuteczna, jak w pierwszych dwudziestu minutach spotkania. Dodatkowo, parkiet z przewinieniem technicznym musiała opuścić Cierra Burdick, która długo kwestionowała tę decyzję sędziów. Na 20 sekund przed końcem meczu było 57:60 (celnie z dystansu rzuciła Evans), ale decydujące punkty z linii rzutów wolnych zdobyła Brown.

Teraz liga będzie pauzowała ze względu na dwumecz kadry koszykarek z Białorusią w kwalifikacjach EuroBasketu (mecze odbywają się w formule tzw. „bańki” i odbędą się w Rydze). Do gry o ligowe punkty, drużyny powrócą 13 lutego. Basket 25 zagra wówczas na wyjeździe ze Ślęzą Wrocław (13.02., 17:00).

ENERGA BASKET LIGA KOBIET – FAZA ZASADNICZA – SEZON 2020/2021 – 18 KOLEJKA – 29.01.2021 R.
KS BASKET 25 BYDGOSZCZ – ENEA AZS POZNAŃ 57:62 (10:17, 18:9, 12:13, 17:23)

KS BASKET 25: Evans 26 (1×3, 7 zb.), Michałek 9 (2×3), Międzik 6 (2×3), McBride 5 (7 zb., 11 as.), Burdick 4 (11 zb.) – Stankiewicz 7 (1×3), Faleńczyk, Zasada, W. Sobiech.

ENEA AZS: Brown 20 (4×3, 5 zb.), Popović 11, Davis 9 (9 zb.), Adamowicz 3 (1×3), Banaszak 2 (6 zb.) – Nowicka 4 (1×3, 6 as.), Parzeńska 2, Rogozińska.

Sędziowali: Dariusz Zapolski, Mariusz Nawrocki, Bartłomiej Kucharski.
Komisarz Energa Basket Ligi Kobiet: Patrycja Gulak-Lipka.
Widzów: mecz bez udziału publiczności.