Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 17
16C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaBydgoskie lotnisko na szarym końcu listy rządowego wsparcia. „To efekt wprowadzonych oszczędności”
19.11.2020 | 13:55

Bydgoskie lotnisko na szarym końcu listy rządowego wsparcia. „To efekt wprowadzonych oszczędności”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Aż do 1 grudnia z bydgoskiego lotniska nie odleci żaden samolot. To efekt cięć spowodowanych obostrzeniami związanymi z epidemią.

Fot. Szymon Fiałkowski

200 tysięcy złotych – taka kwota wpłynęła na początku listopada na konto Portu Lotniczego Bydgoszcz. To rządowa rekompensata związana ze stratą spowodowaną wiosennym zawieszeniem połączeń na polskich lotniskach. Przedstawiciele bydgoskiego portu nie ukrywają, że dostaliby więcej pieniędzy, gdyby nie… wprowadzone oszczędności.

Kwota, która trafiła do PLB, nie różni się od tej, której spodziewały się władze lotniska. Przypomnijmy, że w październiku podawaliśmy widełki tej kwoty i 200 tysięcy złotych było jej górną granicą. Tyle że już wtedy Daniel Mackiewicz, rzecznik bydgoskiego lotniska, wskazywał w rozmowie z nami, że port będzie przy rozdaniu pomocy poszkodowany. Powód – wiosną, w następstwie epidemii koronawirusa, w porcie Paderewskiego cięto koszty – zredukowano wynagrodzenia i zwolniono dziesięć procent załogi [WIĘCEJ NA TEN TEMAT]. To spowodowało zmniejszenie straty w okresie od marca do czerwca. A to ten bilans (w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku) był podstawą do wyliczenia rekompensaty.

Wiosną większość lotnisk sięgnęła po koło ratunkowe w postaci tarczy antykryzysowej 2.0. Bydgoskie lotnisko nie było tu wyjątkiem. Z tego tytułu do portu trafiło 960 tysięcy złotych. Ale tu paradoks – cała ta kwota wpłynęła na konto lotniska przed końcem czerwca. I dlatego musiała być ujęta w bilansie operacyjnym. Ale gdyby trafiła na konto chociażby 1 lipca, nie musiałaby być ujęta w wyliczeniach, które trafiły do Ministerstwa Infrastruktury. Strata byłaby wówczas wyższa. Rekompensata – również.

Bydgoszcz znalazła się na końcu – wespół z portem w Babimoście (Zielona Góra) – listy wsparcia. Ostatecznie trafiło na nią jedenaście lotnisk. Jedenaście, bo trzy (Lublin, Olsztyn i Łódź) nie otrzymały ani złotówki. Z informacji z Ministerstwa Infrastruktury wynika bowiem, że w branym pod uwagę okresie nie zanotowały straty. Tyle że prezes łódzkiego lotniska Anna Midera zauważa na antenie Radia Łódź, że to również konsekwencja działań oszczędnościowych i przyjęcia pomocy z tarczy 2.0. Warto dodać, że od początku przy podziale zapowiadanej 142-milionowej puli nie był brany nieczynny port w Radomiu.

Najwięcej pieniędzy trafiło ostatecznie do warszawskiego Okęcia, bo blisko 60 mln złotych. Kolejny na liście jest Kraków, który otrzymał ok. 22,5 mln złotych, a dalej: Gdańsk (ok. 15 mln zł), Katowice (ok. 13 mln zł) i Wrocław (ok. 10 mln zł). Port w Modlinie uzyskał 7,7 mln zł, a poznańska Ławica – niespełna 7 mln zł. Rekompensata trafiła jeszcze do Rzeszowa (ok. 2,4 mln zł) i Szczecin (ok. 1,4 mln zł).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści