Bydgoszcz
9C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 10 • L 8
13C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
11C
Sr
11C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBydgoskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]
1  września 2019_SG (35)
01.09.2019 | 16:35

Bydgoskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Kwiaty zołożono pod pomnikiem na Starym Rynku oraz na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

80 lat temu, rozpoczęła się II wojna światowa, jedno z najbardziej krwawych i tragicznych wydarzeń w dziejach Polski i świata. Bydgoskie obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

Następnie w bydgoskiej Katedrze  sprawowana była uroczysta msza święta w intencji ofiar tej najstraszliwszej z wojen. Ale też modlono się o dar pokoju.

Na Starym Rynku odbyła się  ceremonia wojskowa. Pod biało-czerwoną flagą odśpiewamy został hymn państwowy, zebrani wysłuchali apelu poległych, żołnierze oddali salwę honorową, złożone zostały  kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

Druga wojna światowa była też czasem bohaterów. Tych doskonale znanych ale i tych, których czynów nie odnotowano na żadnej z kart historii. Im wszystkim oddano dzisiaj hołd, pamiętając, że nasza wolność możliwa jest również dzięki ich poświęceniu i odwadze.

Do końca miesiąca na Starym Rynku będzie można oglądać wystawę fotografii z okresu okupacji niemieckiej w Bydgoszczy.

Spod ratusza wyruszył pierwszy z pięciu planowanych przejazdów rowerowych w ramach rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Dzisiejszy był związany właśnie z rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej. Przejazd rozpoczął się o godz. 13. Trasa przejazdu wyniosła 28 km. Wiodła przez bydgoskie miejsca pamięci: Dolinę Śmierci i Cmentarz Bydgoskich Bohaterów. Uczestnicy zapalili tam symboliczne znicze. Aby upamiętnić dzisiejszą rocznicę, każdy z nich miał też na ramieniu biało-czerwoną opaskę.

O godz. 20:30 na Starym Rynku, w ramach Kina Wolności, zaprezentowany zostanie film „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści