Na zdjęciu: W akcje produkcji przyłbic zaangażowali się m.in. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1.
Fot. Stanisław Gazda/archiwum
Pomimo zawieszenia zajęć, bydgoskie szkoły wspierają walkę z pandemią koronawirusa. Na drukarkach 3D, znajdujących się na wyposażeniu Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 i 2, Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Samochodowych powstają przyłbice ochronne dla bydgoskich szpitali.
Koordynatorem akcji produkowania niezbędnych środków dla medyków w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 jest Łukasz Dworski – nauczyciel, który prowadzi także Centrum ROBOproject. Jak podkreśla w wypowiedzi dla biura prasowego urzędu miasta, druk elementów przyłbic jest czasochłonny, stąd potrzeba jak największego zaangażowania osób posiadających drukarki 3D. – Nasi uczniowie, wykonują maski także na drukarkach w swoich domach. Prowadzone są także zdalne zajęcia nauki programowania 3D. W sumie udało nam się już wyprodukować kilkanaście przyłbic, a dopiero się rozpędzamy, zamówiliśmy również kolejną drukarkę 3D, aby produkcja była jeszcze bardziej efektywna – podkreśla.
KORONAWIRUS W WOJEWÓDZTWIE KUJAWSKO-POMORSKIM – DANE, STATYSTYKI, WYKRESY
Rozgrzane do czerwoności są również szkolne drukarki 3D w Zespole Szkół Samochodowych. Tam akcję koordynuje Tomasz Kasprowicz. – Dziennie produkujemy w szkole, od 4-6 przyłbic ochronnych. Od początku akcji udało nam się wydrukować kilkanaście masek. Do końca tygodnia chcemy, aby było ich ponad 30. Przyłbice, będą przekazywane zgodnie z zapotrzebowaniem do bydgoskich szpitali oraz pozostałych w regionie. Pierwsza partia trafi do Szpitala Jurasza – podkreśla nauczyciel ZSS.
Warto dodać, że produkcja przyłbic za pośrednictwem drukarek 3D odbywa się także na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Wczoraj uczelnia podała, że w ciągu jednego dnia jej pracownicy stworzyli ponad 100 środków ochronnych – łączna liczba stworzonych przyłbic sięga 300 sztuk. Trafiają one do szpitali w Bydgoszczy i innych miastach województwa kujawsko-pomorskiego.
Inną formą pomocy służbie zdrowia jest szycie maseczek ochronnych. Nauczycielka z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy, która na co dzień prowadzi zajęcia na kierunku technik przemysłu mody przygotowała specjalny film instruktażowy, w którym pokazuje krok po kroku, jak uszyć maseczkę medyczną. Link do filmu znajduje się TUTAJ.
Inne szkoły też pomagają proponuję żeby autor bardziej się przyłożył do pracy
Inne szkoły też pomagają proponuję żeby autor przyłożył się do pracy