Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 0 • L -1
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBydgoskie zabytki do remontu. Z budżetu miasta można dostać dotację na prace modernizacyjne
16.01.2021 | 12:56

Bydgoskie zabytki do remontu. Z budżetu miasta można dostać dotację na prace modernizacyjne

Na zdjęciu: W ostatnich latach spora liczba budynków w centrum Bydgoszczy zyskała między innymi nową elewację. Należy do nich budynek przy ulicy Świętojańskiej 5.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Do połowy lutego miasto przyjmuje wnioski o przyznanie dotacji na prace remontowe przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. W puli zarezerwowanej na ten cel w tegorocznym budżecie jest 1,5 miliona złotych.

O dotacje mogą ubiegać się osoby fizyczne lub inne jednostki organizacyjne (np. wspólnoty mieszkaniowe) posiadające tytuł prawny do zabytku. Może być to – jak informuje biuro prasowe ratusza – prawo własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego (do tej kategorii należy np. hipoteka) czy umowa dzierżawy lub najmu (tzw. stosunek zobowiązaniowy).

W tym roku władze miasta zamierzają przeznaczyć na wsparcie robót konserwatorskich, restauratorskich czy budowlanych 1,5 mln złotych. „Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 procent nakładów koniecznych na wykonanie tych prac” – czytamy na stronie bydgoskiego ratusza.

Wnioski [FORMULARZ MOŻNA POBRAĆ TUTAJ] należy kierować do 15 lutego do Miejskiego Konserwatora Zabytków. To on dokona po tym terminie ich oceny. „Ważnymi kryteriami są między innymi: wartość historyczna budynków, ich położenie oraz dodatkowe prace planowane przez inwestora” – wylicza urząd miasta. Ostateczną decyzję w sprawie przyznania dotacji podejmuje rada miasta.

Miasto przypomina, że od wielu lat wspiera remonty zabytkowych budynków. W ubiegłym roku w ten sposób odnowionych zostało kilkanaście wiekowych obiektów. Należą do nich: kamienica przy placu Wolności 3, gmach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Powstańców Wielkopolskich czy dawny hotel (obecnie hostel) Ratuszowy znajdujący się przy ul. Długiej. Wsparcie otrzymują także kościoły – pieniądze z budżetu miasta wsparły kolejne etapy robót modernizacyjnych w kościele św. Antoniego z Padwy na Czyżkówku.

W tym roku miasto będzie prowadziło prace remontowe również w zabytkowych budynkach, których jest właścicielem. Należą do nich m.in. Młyny Rothera, Muzeum Okręgowe przy ul. Gdańskiej czy Teatr Kameralny, który został gruntownie przebudowany.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści