Bydgoszcz
9C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 9 • L 9
8C
Pt
10C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBydgoszcz 2020. Rok stulecia i derbów
31.12.2019 | 08:31

Bydgoszcz 2020. Rok stulecia i derbów

Na zdjęciu: Andrzej Szwalbe doprowadził do budowy Filharmonii Pomorskiej i innych instytucji kulturalnych w Bydgoszczy. Teraz jego następcy dążą do realizacji kolejnych zamierzeń – rok 2020 ma przynieść oczekiwany start najważniejszych inwestycji w kulturę.

Fot. Stanisław Gazda

Koniec grudnia to nie tylko czas podsumowań. MetropoliaBydgoska.PL wybiega w przyszłość i prezentuje to, co wydarzy się w 2020 roku w Bydgoszczy.

Wspaniałe stulecie

Początek nowego roku upłynie pod znakiem obchodów szczególnej rocznicy – stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski. Planowane są uroczysty koncert dla mieszkańców, inscenizacja historyczna na Starym Rynku, specjalne wystawy „Bydgoszcz na drodze do niepodległości” i „Bydgoszcz na historycznej fotografii” oraz gala stulecia, na której ogłoszona zostanie lista najwybitniejszych bydgoszczan tego okresu. Ponadto, miasto przyznało też dofinansowanie na realizację 20 inicjatyw związanych z rocznicą powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

Nowe inwestycje

Katalog miejskich inwestycji, które miały wystartować w 2020 roku początkowo uległ odchudzeniu. Ratusz, tłumacząc się mniejszymi zyskami z PIT, odłożył ad acta budowę basenu na Miedzyniu i przebudowę ulicy Nakielskiej. Decyzja wzbudziła spore emocje w zachodniej części miasta. Na sesji budżetowej prezydent zaskoczył jednak wszystkich i złożył autopoprawkę, zgodne z którą basen ma jednak zostać zbudowany.

W 2020 doczekamy się też finiszu kilku ważnych projektów. Wiosną ma zostać otwarta Nowa Astoria i zakończy się rozbudowa Grunwaldzkiej. Jesienią firma Strabag odda do użytku pływalnię przy SP 67 w Fordonie. Po latach powrócą też dwie placówki kulturalne – rozbudowane Muzeum Okręgowe przy ulicy Gdańskiej oraz Teatr Kameralny. Planowane jest też zakończenie najważniejszych prac w Młynach Rothera i rozpoczęcie związanych z tym zmian na Wyspie Młyńskiej – czyli remontu międzywodzia i obniżenia amfiteatru.

Pomimo zakończenia prac nad nową sceną teatralną i muzeum, kultura w Bydgoszczy w 2020 roku wciąż będzie w budowie. Planowany jest start remontu budynku Teatru Polskiego, a nieopodal ma rozpocząć się realizacja kampusu Akademii Muzycznej. Nowy blask ma zyskać też bliska sąsiadka teatru – mowa tu jednak nie o Łuczniczce, ale Filharmonii Pomorskiej. W nachodzących dwunastu miesiącach mamy poznać wizję rozbudowy placówki. Przewidziane są też pierwsze przygotowania do zainaugurowania budowy. Bydgoszczanie liczą też, że w 2020 roku rozpocznie się realizacja czwartego kręgu Opery Nova – na jego dachu powstanie taras widokowy.

Zobacz także: Co pamiętasz z 2019 roku? Rozwiąż quiz!

Dobry widok na nowy budynek opery będą mieli mieszkańcy Nowego Portu. Wyczekiwana inwestycja mieszkaniowo-usługowa dewelopera AWZ na terenie dawnej Befany ma ruszyć w ciągu najbliższych miesięcy. A to nie jedyna prywatna realizacja, która zmieni oblicze miasta – Moderator zacznie budowę kompleksu na Bocianowie, CDI – kolejny etap Platanowego Parku i inwestycję na Okolu, a JHM – budowę wieżowców z mieszkaniami przy rondzie Fordońskim. Wielu czeka też na nowy hotel po dawnym Projprzemie czy start kolejnych etapów zabudowy terenu dawnego Torbydu. Dźwigi mają stanąć również przy Wyszogrodzie oraz na terenie niedoszłego stadionu przy Żwirki i Wigury, gdzie powstaną nowe kompleksy mieszkaniowe.

Przyszły rok nie będzie mocno dawał się we znaki kierowcom i pasażerom komunikacji. W lipcu lub sierpniu – wedle zapowiedzi wykonawcy inwestycji – mają rozpocząć się prace przy budowie parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej. W budżecie miasta zapisano też środki pozwalające na start budowy drugiego mostu drogowego i mostu tramwajowego w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego. Kontynuowana będzie też oczywiście rozbudowa Kujawskiej.

Na koniec tej części nie może zabraknąć wzmianki o S5. Planowane na najbliższe dni otwarcie pierwszych kujawsko-pomorskich fragmentów ekspresówki tylko wzmocni apetyt na następne. Bydgoszczanie z uwagą będą obserwować to, co będzie się działo (albo – odpukać – nie będzie) na odcinkach osieroconych przez Impresę Pizzarotti. Nie mniej uważnie spojrzą też na kwestię S10 – byle nie po kolejnych wzmiankach o śmiertelnym wypadku na południowej obwodnicy Bydgoszczy.

Rok klimatu

Najbliższe dwanaście miesięcy ma przynieść kolejne zmiany dotyczące ekologii. Sporym wyzwaniem dla mieszkańców i urzędników będzie funkcjonowanie nowego systemu segregacji odpadów – od stycznia pod blokami staną dodatkowe kontenery na papier i bioodpady. W przyszłym roku bydgoscy radni mają też przyjąć strategię rozwoju elektromobilności – środowiska społeczne zastanawiają się, czy będzie to oznaczało możliwość stworzenia strefy czystego transportu w centrum miasta. I przypominają o projekcie zakupu elektrobusów, który chyba został schowany do szuflady.

W 2019 roku wiele uwagi bydgoszczan skupiła kwestia wycinek drzew – w tej sprawie protestowali mieszkańcy Kapuścisk, Leśnego czy Okola. Magistrat nieśmiało deklaruje zwiększenie liczby nasadzeń i ograniczenia wycinek, lecz na realne efekty tych słów musimy jeszcze poczekać. Ostatnia manifestacja na Miedzyniu sygnalizuje też, że wartą uwagi kwestią będzie walka ze smogiem.

Powrót derbowych emocji

W ubiegłych latach największe sportowe emocje przeżywaliśmy podczas piłkarskich i lekkoatletycznych mistrzostw na stadionie Zawiszy. Jednak w przyszłym roku gorąco będzie na Polonii – drużyna Jerzego Kanclerza awansowała do I ligi, do której spadł jej odwieczny rywal – Apator Toruń. Derby Pomorza będą z pewnością ekscytującym wydarzeniem – ostatnie odbyły się siedem lat temu. Ponadto, w 2020 roku ma zostać oddana do użytku nowa trybuna obiektu przy Sportowej.

Czytaj także: Poznaliśmy terminarz I ligi żużla

Kibice piłkarscy z zaciekawieniem będą obserwować czwartoligowe rozgrywki. Czy po słabej jesieni Zawisza znajdzie się w czołówce? Czy Chemik przeprowadzi atak na kolejny awans? I czy BKS zadowoli się rolą ligowego średniaka? Ostateczne rozstrzygnięcia mogą być bardzo ciekawe, gdyż jesienią do grona bydgoskich czwartoligowców może dołączyć „czwarty do brydża”, czyli plasująca się w czołówce klasy okręgowej Polonia.

Równie interesująco zapowiada się rywalizacja na parkietach Areny i Immobile Łuczniczki. Czy mistrzowie przegranych tie-breaków – czyli siatkarze Visły – utrzymają się w Pluslidze? Jak w decydujących spotkaniach poradzą sobie Enea Astoria i Artego? Czy Pałac zbliży się do ligowego podium? Równie ciekawa jak rywalizacja sportowa będzie też kwestia zarządzania stadionami, basenami i halami przez nowe jednostki miejskie – Bydgoskie Obiekty Sportowe i Bydgoskie Centrum Sportu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści