[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz Akademia zmieni nazwę na Politechnika? Radni po wakacjach mają podjąć stosowną uchwałę

Dodano: 17.07.2022 | 17:36

Na zdjęciu: Na przystanku Bydgoszcz Akademia zatrzymują się pociągi kursujące na trasie Bydgoszcz - Chełmża.

Fot. BB

Po kilkunastu latach przystanek kolejowy Bydgoszcz Akademia ma w końcu zmienić nazwę. Nazwę, która nie jest aktualna od… 16 lat. Jeśli bydgoscy radni po wakacjach podejmą stosowną uchwałę, tablica „Bydgoszcz Politechnika” zawiśnie na nim w grudniu tego roku. Znacznie bardziej skomplikowana jest kwestia przemianowania Bydgoszcz Bielawy na Bydgoszcz Bartodzieje.

Termin „Bydgoszcz Akademia” jest de facto nieaktualny od 2006 roku. Wtedy to Akademia Techniczno-Rolnicza przekształciła się w Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Przez 15 lat uczelnia z siedzibą w Fordonie ponownie zmieniła nazwę, a przystanek powstały w latach 80. od początku ma człon „Akademia”. Na brak przekształcenia w pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych mogło wpłynąć to, że w okresie przyjęcia przez ATR miana uniwersytetu, linia kolejowa w kierunku Chełmży była nieczynna – połączenia na niej reaktywowano w 2008 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że kilkanaście lat nie wystarczyło do zmiany nazwy przystanku, aż w końcu „Akademia” stała się jeszcze bardziej przestarzała.

Po roku od powołania Politechniki Bydgoskiej pojawiła się w końcu nadzieja, że przystanek przy linii kolejowej nr 209 będzie nosił nazwę Bydgoszcz Politechnika. Z odpowiedzi na pismo Adama Dziury z Rady Osiedla Bartodzieje wynika, że wyrażono zgodę na rozpoczęcie procedury przemianowania miejsca obsługi podróżnych przy ulicy Kaliskiego. Jak wynika jednak z wcześniejszych pism, inicjatywa w tej kwestii trwa już ponad rok i boryka się z wieloma problemami. W kwietniu 2021 roku zastępca dyrektora ZDMiKP ds. transportu Rafał Grzegorzewski, w związku z inicjatywą radnego Jakuba Mikołajczaka, wniósł w imieniu prezydenta Rafała Bruskiego pismo do PKP PLK o zmianę nazwy przystanków kolejowych: Bydgoszcz Akademia na Politechnika, a Bydgoszcz Bielawy – na Bartodzieje. Najpierw skupimy się na kwestii przystanku przy szkole wyższej.

Jest – Bydgoszcz Akademia. Będzie – Bydgoszcz Politechnika

Planowane modyfikacje, w związku z niezakończoną jeszcze procedurą zmiany statusu UTP na Politechnikę, mogłyby wejść w życie w grudniu 2022 roku – pisał w kwietniu zeszłego roku Grzegorzewski, prosząc jednocześnie PKP PLK o oszacowanie kosztów tego przedsięwzięcia. W odpowiedzi dyrektor bydgoskiego Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK Piotr Kwapiszewski wycenił koszt zmian w Fordonie na 8,5 tysiąca złotych. Warto dodać, że zmiana nazw przystanków kolejowych wywoła też konieczność przemianowania przystanków autobusowych Dworzec Akademia przy ulicy Fordońskiej.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co z przebudową Mostu Fordońskiego? GDDKiA pyta o zdanie prezydenta Bydgoszczy i marszałka województwa


Polskie Linie Kolejowe nie były jednak w stanie – jak wynika z korespondencji dyrektora Grzegorzewskiego z przewodniczącym komisji ds. petycji rady miasta – określić terminu zmiany nazwy. Większość takich modyfikacji była wprowadzana zwyczajowo w połowie grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy. Na początku stycznia 2022 roku, już po tym jak UTP stało się Politechniką Bydgoską, zarząd dróg wrócił do tematu zmiany nazwy i poprosił bydgoski zakład PLK o szczegółowe wyliczenia kosztów. W odpowiedzi dyrektor Kwapiszewski przypomniał, że do przeprowadzenia procedury niezbędny jest wniosek wraz z uzasadnieniem oraz uchwała rady miasta.

Zapytaliśmy urzędników, kiedy planowane jest podjęcie przez radnych wymaganej przez PLK decyzji. – Sprawa zmiany nazwy przystanku Akademia/ Politechnika jest obecnie procedowana. Na sesję po wakacjach jest przygotowywany stosowny projekt uchwały – przekazuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, przystanek kolejowy przy fordońskiej uczelni zmieniłby nazwę w grudniu tego roku.

Problematyczna kwestia przystanku Bydgoszcz Bielawy

Znacznie bardziej problematyczna jest kwestia zmiany nazwy przystanku Bydgoszcz Bielawy. Osiedlowi radni z Bartodziejów chcą, by zgodnie z jego faktyczną lokalizacją przystanek przy przejeździe kolejowym Inwalidów nosił nazwę Bydgoszcz Bartodzieje. Innego zdania są radni… z Bielaw, którzy chcą zachowania obecnej nazwy. I to właśnie rozbieżne opinie powodują, że temat przemianowania na razie stoi w miejscu. W dokumentacji, do której dotarliśmy nie ma jednak wzmiankowanej przez ZDMiKP opinii RO Bielawy.

Sprawa ewentualnej zmiany nazwy przystanku Bielawy/Bartodzieje będzie jeszcze przedmiotem korespondencji z reprezentantami mieszkańców, w tym również z radami osiedli. Ostatecznie, na podstawie zgromadzonych opinii, bydgoscy radni podejmą decyzję w tej sprawie – dodaje rzecznik zarządu dróg.

CZYTAJ TAKŻE: Uratowany Pomnik Tysiąclecia stał się zabytkiem. Społecznicy organizują jego 55. urodziny

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
adi
adi
4 miesięcy temu

No w końcu. Przy okazji posprzątajcie przystanki kolejowe Brdyujście, Akademia i Fordon. Płyty chodnikowe pamiętają chyba Gierka.