Bydgoszcz
19C
Słonecznie
63% wilgotność
Wiatr: 9km/h WSW
H 19 • L 18
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaBydgoszcz będzie obchodzić dzień bez samochodu na Długiej. Przewidziano wiele atrakcji
Święto Ulicy Długiej_Autografy 2018_SG (26)
19.09.2018 | 10:55

Bydgoszcz będzie obchodzić dzień bez samochodu na Długiej. Przewidziano wiele atrakcji

Na zdjęciu: Ulica Długa znów będzie miejscem imprezy dla bydgoszczan.

Fot. Stanisław Gazda

Debata na temat stref czystego transportu, zwiedzanie zabytkowych autobusów, przejażdżki rowerami elektrycznymi, a także zielone przystanki na Placu Teatralnym i Rondzie Jagiellonów i wiele innych atrakcji – oto program Europejskiego Dnia bez Samochodu w Bydgoszczy, który odbędzie się w sobotę, 22 września.

Centrum obchodów corocznego wydarzenia będzie ulica Długa. Impreza rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 14:00. Organizator – Społeczny Rzecznik Pieszych, przy wsparciu urzędu miasta i innych organizacji pozarządowych, przygotował szereg atrakcji. Na pierwszych 100 uczestników, którzy na imprezę przyjadą rowerem, komunikacją miejską albo przyjdą pieszo, czekają niespodzianki w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Ponadto będzie można otrzymać kolorowe odblaski na rękę lub na rower, a także inne upominki. Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonować strefa leżaków i siedzisk do wypoczynku.

Podczas obchodów Dnia Bez Samochodu bydgoszczanie będą mogli zasięgnąć informacji o ekologicznym transporcie, ochronie powietrza i aktywnych sposobach spędzania wolnego czasu. W trakcie imprezy zostanie przeprowadzona ankieta na temat pomysłów na przestrzeń po rewitalizacji Starego Rynku i okolic. Ponadto, na Długiej pojawią się:

  • stoiska organizacji pozarządowych i instytucji promujących ekologiczny transport i zdrowy styl życia,
  • stoiska okolicznych przedsiębiorców: aromatyczna kawa, produkcja słodyczy, produkcja mydła,
  • przejażdżki rowerami elektrycznymi i cargo,
  • zabytkowy autobus Mercedes z roku 1977,
  • dla najmłodszych: animacje i zabawy z muzyką, warsztaty produkowania słodyczy, zabawy z klocków wielkoformatowych (12:00-13:00) oraz gry i konkursy ze słodkimi upominkami.

Swoje stanowiska wystawią m.in.: Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Ekologiczny Klub Malucha, Aktywna Bydgoszcz, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Manufaktura Słodyczy, Cafe Kino, rowery elektryczne i towarowe (cargo), Policja – znakowanie rowerów, zabytkowy autobus Mercedes O305, Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy i Stowarzyszenie Górzyskowo.

Ważnym punktem imprezy będzie zaplanowana na godzinę 13:30 debata ekspertów w zabytkowym autobusie na temat stref czystego transportu. Wezmą w niej udział zastępca prezydenta miasta Mirosław Kozłowicz, prof. Jacek Wesołowski z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy prof. Dariusz Markowski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych i Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego. Podczas debaty zostanie zaprezentowane nowe wydanie „Katalogu dobrych praktyk w projektowaniu przestrzeni pieszej” z przykładami jak można budować miasto, aby poruszać się bezpiecznie.

Przypominamy, że podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu, komunikacja miejska w sobotę 22 września jest darmowa (za okazaniem dowodu rejestracyjnego i dowodu osobistego). Dodatkowo, na placu Teatralnym i rondzie Jagiellonów zostaną otwarte specjalne „zielone przystanki”.


Powiązane treści