Bydgoszcz
2C
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 2 • L 2
9C
Sr
4C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
3C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBydgoszcz będzie świętować 30. rocznicę wolnych wyborów. Znamy pierwsze szczegóły
28.02.2019 | 17:45

Bydgoszcz będzie świętować 30. rocznicę wolnych wyborów. Znamy pierwsze szczegóły

Na zdjęciu: Widok na Bydgoszcz.

Fot. BB

Samorządowcy z całej Polski zamierzają uczcić 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. W przygotowanie obchodów włączył się też prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Ratusz informuje, że rocznica 4 czerwca będzie ważnym elementem trwającego Roku Wolności.

Pomysł przedstawicieli korporacji samorządowych i prezydentów największych polskich miast zakłada, że od 1 do 11 czerwca na terenie całego kraju odbędzie się Święto Wolności i Solidarności. Jak relacjonuje „Rzeczpospolita”,  jego kulminacyjnym momentem będzie rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów do parlamentarnych, czyli dzień 4 czerwca. O godzinie 12:00 we wszystkich polskich miastach ma zabrzmieć hymn państwowy, a w Gdańsku, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, przy okrągłym stole przedstawiciele samorządów podpiszą Deklarację Wolności i Solidarności.

Zobacz również:

Poseł Król: W małych miejscowościach transport publiczny zupełnie zanikł

4 czerwca spotkamy się wszyscy w Gdańsku, po to, aby wspólnie z samorządowcami zastanowić się nad wyzwaniami dla współczesnej Polski. Wyzwań dla samorządów, od najmniejszej gminy do największych, bo to wszystko tworzy naszą ojczyznę, jaką jest Rzeczpospolita. Drugi filar tych obchodów to odwołanie się do komitetów obywatelskich – powiedziała, cytowana przez „Rzeczpospolitą” pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W komitecie organizacyjnym, odpowiedzialnym za przygotowanie obchodów, znaleźli się prezydenci największych polskich miast – m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Nie zabrakło w nim również Rafała Bruskiego.

Miasto Bydgoszcz zamierza uczcić szereg ważnych rocznic, organizując szereg wydarzeń w ramach Roku Wolności. – Wydarzenia te posiadają silne bydgoskie akcenty. Nie byłoby wolnej Bydgoszczy bez Powstania Wielkopolskiego oraz pomyślnych zapisów Traktatu Wersalskiego. W bliższej perspektywie – nie cieszylibyśmy się mianem polskiej stolicy NATO bez przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego – podaje urząd miasta. Rok Wolności będzie zatem formą szczególnego upamiętnienia i uhonorowania bydgoszczan, których życiowe losy wpisały się we wspominane wydarzenia, a także okazją do organizowania wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na terenie miasta.

Obchody 30. rocznicy tak ważnego wydarzenia jak rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku –  symbolu solidarności  i demokracji, są zaplanowane w kalendarzu uroczystości Bydgoskiego Roku Wolności. Z tej okazji między innymi realizowany jest w przestrzeni miejskiej mural poświęcony wydarzeniom Bydgoskiego Marca 1981, którego uroczyste odsłonięcie zaplanowaliśmy na dzień 4 czerwca – informuje rzecznik prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak. Pozostałe szczegóły czerwcowych obchodów są w trakcie opracowywania. – Za wcześnie jest jeszcze na podanie szczegółów. Podzielimy się nimi jak tylko dopniemy kalendarz wydarzeń związanych z Rokiem Wolności – zaznacza rzecznik.

Sama inauguracja Roku Wolności ma nastąpić 2 marca. Podczas niej przewidziano przejazd zabytkowym tramwajem na trasie Wilczak-Las Gdański, a w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się koncert z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy pt. NIEZMIENNA – na to wydarzenie nie ma już miejsc, a po koncercie odbędzie się potańcówka w klimatach lat 20. i 30. XX wieku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści