Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiBydgoszcz buduje metropolię, PiS jak zwykle przeszkadza
17.11.2017 | 09:24

Bydgoszcz buduje metropolię, PiS jak zwykle przeszkadza

Na zdjęciu: Budowa przedłużenia trasy Uniwersyteckiej będzie jedną z najważniejszych inwestycji miasta w najbliższych miesiącach.

Fot. Pit1233/archiwum

Projekt budżetu na 2018 rok napawa optymizmem: nareszcie Bydgoszcz będzie realizować kilka wielkich projektów jednocześnie. Coś, co w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku jest normą, zdarzy się i w grodzie nad Brdą. Co jednak w tym wszystkim najważniejsze, spora część z inwestycji ma ponadbydgoski charakter i przyczynia się w znacznym stopniu do budowy metropolii.

Aż 277 mln zł kosztować będzie dalsza realizacja prac budowlanych przy ulicy Kujawskiej. Tramwaj w tym rejonie stanie się faktem, a jeszcze niedawno wydawało się, że to tylko odległe marzenie. Czeka nas zatem rewolucja w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej podobna do tej, która miała miejsce w chwili uruchamiania połączenia z Fordonem. Na tym jednak nie koniec inwestycji: metropolitalność Bydgoszczy podkreśli rozbudowa Opery Nova o czwarty krąg, a także tak długo oczekiwana rewitalizacja Fordonu. Na te inwestycje w przyszłym roku pójdzie kolejne 50 mln zł.

Najbardziej jednak cieszą te projekty, które przyczynią się nie tylko do poprawy warunków życia w Bydgoszczy, lecz przybliżą nas do faktycznego utworzenia metropolii. Najważniejszą z nich będzie niewątpliwie rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej. 129 mln zł ułatwi nie tylko dotarcie na Osową Górę, lecz przede wszystkim przybliży Bydgoszcz do Nakła. Blisko 100 tysięcy mieszkańców powiatu nakielskiego będzie mogło szybciej dotrzeć do bydgoskich szkół, kin, sklepów i miejsc pracy. Zyska na tym lokalny biznes, a co za tym idzie i budżet miasta.

Co ciekawe, miasto planuje również przeznaczyć pieniądze na obwodnicę Białych Błot. Ta podbydgoska gmina nierozerwalnie związana jest z naszym miastem, w końcu to na jej terenie znajduje się port lotniczy. Na początek cztery samorządy (Bydgoszcz, marszałek województwa oraz wójt i starosta Białych Błot) podzielą się po równo kosztem opracowania dokumentacji projektowej tej inwestycji. Wspólna realizacja projektu drogowego o znaczeniu regionalnym to z pewnością krok w dobrą stronę.

Niestety, wczytując się w projekt budżetu można również zauważyć niepokojące sygnały. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zagwarantował nauczycielom podwyżki – co jest słusznym krokiem. Niestety subwencja oświatowa wzrosła jedynie o 6 mln zł, a na realizację podwyżek potrzeba aż 12 mln zł! Wniosek jest prosty: Jarosław Kaczyński i Beata Szydło kosztem bydgoskiego budżetu realizują swoje populistyczne obietnice. Pośle Latosie, posłanko Kozanecka, pośle Schreiberze… czy załatwicie dla Bydgoszczy dodatkowe 6 mln zł, które musimy wydać z kieszeni bydgoszczan na realizację Waszych obietnic? Ta kwota pozwoliłaby np. wybudować kilka ulic osiedlowych lub zrewitalizować kilkanaście kamienic w centrum miasta.

Jakub Mendry

Radny Miasta Bydgoszczy

Radny Miasta Bydgoszczy.

Panel dyskusyjny


Podobne wpisy

Powiązane treści