Kamienica przy Gdańskiej ma zniknąć. Bydgoszcz G10 pokazuje, jak może wyglądać po jej zachowaniu
Dodano: 18.07.2023 | 09:58Na zdjęciu: Tak może wyglądać kamienica przy Gdańskiej 73, jeśli miasto wysłucha mieszkańców i zrezygnuje z planów wyburzenia jej pod drogę.
Fot. Bydgoszcz G10
W środku lata Miejska Pracownia Urbanistyczna prosi o składanie wniosków do nowego planu „Śródmieście – Świętojańska”. Zakłada on realizację – zgodnie ze studium – tzw. ulicy Nowomazowieckiej. Czy warto dla jej realizacji burzyć kamienicę przy Gdańskiej 73, stanowiącą część pierzei centralnego traktu Śródmieścia? Stowarzyszenie Bydgoszcz G10 pokazuje, że piętrowa kamienica może stać się kolejną perłą Gdańskiej i pokazuje profesjonalne wizualizacje możliwej przebudowy obiektu.
Jak przekonuje Bydgoszcz G10, podczas trwającego etapu składania wniosków do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – który niestety przeprowadzany jest w okresie letnim, gdy część mieszkańców przebywa na urlopie – warto złożyć do MPU liczne głosy za zachowaniem kamienicy Gdańska 73. Jest ona bowiem przeznaczona do wyburzenia pod budowę kontrowersyjnej ulicy Nowomazowieckiej.
G10 proponuje zachowanie historycznej kamienicy Gdańska 73, a zamiast wyburzenia wnioskuje o remont elewacji z odtworzeniem historycznego detalu oraz zapisanie w planie możliwości jej nadbudowy. Organizacja zwraca uwagę także na zachowanie bardzo istotnych dla bydgoszczan drzew, które rosną na Gdańskiej – według niej dwa z nich są przeznaczone do usunięcia pod realizację inwestycji drogowej.
Budowa Nowomazowieckiej jest planowana mimo płynących z urzędu miasta komunikatów o fatalnej sytuacji budżetowej i „zabierania pieniędzy przez rząd PiS”. – Wykup kamienicy tylko po to, by ją zburzyć to miliony złotych z naszego budżetu. Zamiast tego wolelibyśmy część zaoszczędzonej sumy przeznaczyć na remont jej elewacji oraz na dodatkową zieleń na tym odcinku Gdańskiej – proponują społecznicy. Dodajmy, że pod budowę przeznaczona jest także rozbiórka siedziby Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych.
Zachowanie kamienicy Gdańska 73 nie musi jednak oznaczać zaniechania „otwierania kwartałów”; dwa lata temu Bydgoski Ruch Miejski przedstawił równie ciekawą propozycję „nowego parku” zamiast Nowomazowieckiej – czyli obsadzonego zielenią ciągu pieszego z wejściem przez bramę od strony Gdańskiej; podobny pomysł zawiera koncepcja Bydgoszcz G10.
CZYTAJ TAKŻE: Nowy park zamiast Nowomazowieckiej? Społeczna propozycja zmiany miejskich planów dla Śródmieścia [WIZUALIZACJE]
Stowarzyszenie przygotowało także dwie wizualizacje tego, jak mogłaby wyglądać odrestaurowana kamienica Gdańska 73: jedna pokazuje nowoczesną nadbudowę, która umożliwiłaby dorównanie do pozostałych kamienic cennej pierzei Gdańskiej, druga zakłada nadbudowę w stylu historycznym. Członkowie Bydgoszcz G10 pokazują również, jak może wyglądać wyrwa w pierzei Gdańskiej po realizacji Nowomazowieckiej – ślepe ściany, sygnalizacja, zwiększony ruch aut. Podobny widok od kilkunastu miesięcy widzimy przy rondzie Bernadyńskim.
Wnioski do planu „Śródmieście – Świętojańska” obejmującego obszar ograniczony od północy ulicami Bocianowo, Pomorską czy Chocimską, od wschodu ulicą Gdańską, od południa i południowego zachodu zapleczami nieruchomości położonych przy ul. Cieszkowskiego 1-17 i ul. Kwiatową, a od zachodu ul. Sienkiewicza można składać do 11 sierpnia. Jak możesz to zrobić?
– na piśmie na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy, ul. Grudziądzka 9-15, 85-079 Bydgoszcz
– za pomocą poczty elektronicznej na adres: sekretariat@mpu.bydgoszcz.pl
– za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej
– za pomocą formularza zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej
– poprzez portal konsultacji przestrzennych voxly.pl/bydgoszcz
Wnoszący wnioski podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby.
CZYTAJ TAKŻE: Społeczny spacer po Górkach Fordońskich. Klarują się wnioski do planów miejscowych