Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBydgoszcz na podium w konkursie na Najlepsze Zielone Zamówienie Publiczne
11.05.2016 | 08:27

Bydgoszcz na podium w konkursie na Najlepsze Zielone Zamówienie Publiczne

Miasto zostało nagrodzone za przetarg na modernizację oświetlenia ulicznego.

Na zdjęciu: Lampy LED zastąpiły oświetlenie ze źródłem sodowym.

Fot. wolny dostęp

Ubiegłoroczna wymiana oświetlenia ulicznego przyniosła nie tylko spore oszczędności, ale także wyróżnienie w konkursie na Najlepsze Zielone Zamówienie Publiczne organizowanym w ramach projektu „Green ProcA”. Bydgoszcz zajęła drugie miejsce. 

Jury konkursowe zwróciło uwagę na zmiany, jakie zaszły w Bydgoszczy. W ramach modernizacji wymieniono 7309 opraw oświetlenia ulicznego ze źródłem sodowym na oprawy ze źródłem LED. Kontrakt na ponad 20 mln. obejmował również uruchomienie i konfigurację nowoczesnego inteligentnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia zapewniającego indywidualne sterowanie każdą zainstalowaną oprawą. Projekt został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przetarg na realizację tych prac wygrała firma ENERGA Oświetlenie.

Zrealizowane działania doprowadziły do spadku zużycia energii o ponad 50%. Oszczędności energii elektrycznej wynoszą 2300 MWh/rok. Prócz tego zmniejszyła się także emisja CO2, a to ten wynik był szczególnie istotny dla kapituły konkursowej.

Główny cel projektu „Green ProcA” to promowanie zielonych zamówień publicznych wśród samorządów. Jego twórcy przekonują, że zamówienia publiczne są ważnym narzędziem, które może być wykorzystywane przez gminy i miasta do obniżenia emisji CO2 i walki ze zmianami klimatycznymi.


Podobne wpisy

Powiązane treści