Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 14 • L 13
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoszcz – nowym domem dla kolejnych repatriantów ze Wschodu
Donbas_1200x800
29.01.2016 | 13:44

Bydgoszcz – nowym domem dla kolejnych repatriantów ze Wschodu

Separatyści gromadzą broń i coraz częściej atakują. Przedwczoraj doszło do walk w obwodzie donieckim. Tam nie da się żyć…

Na zdjęciu: Stąd przybędą do Bydgoszczy.

Fot. Google Earth

Miasto Bydgoszcz oraz osoby i urzędnicy samorządowi z naszego regionu zadeklarowali, na apel wojewody kujawsko-pomorskiego, wsparcie dla 5-osobowej, jednej  z rodzin polskiego pochodzenia, które ewakuowano ze wschodniej Ukrainy, z Donbasu. Byłaby to trzecia rodzina, która znajdzie swój dom nad Brdą. W Archidiecezjalnym Ośrodku Caritas w Rybakach mieszka prawie 200 gości przybyłych z terenów ukraińskiego Donbasu.

To już druga grupa ewakuowanych, którzy właśnie tam przyzwyczajają się do życia w Polsce. Miasto Bydgoszcz zadeklarowało chęć udzielenia wsparcia jednej rodzinie. Pomoc mogłaby odbyć się w podobnym zakresie, jak w przypadku dwóch poprzednich rodzin, które w lipcu ubiegłego roku sprowadziły się do Bydgoszczy. Mieszkanie zostałoby użyczone na okres 3 lat, rodzina – za zgodą Rady Miasta – pokrywałaby tylko koszty mediów.

Dwie osoby z naszego regionu gotowe pomóc rodakom zgłosiły się bezpośrednio do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Mieszkaniec gminy Chełmno chce udostępnić dom ewakuowanej rodzinie, pomóc z pracą. Mieszkanka Torunia oferuje podnajęcie dwóch pokoi we własnym mieszkaniu. Ponadto wójt gminy Gruta poinformował, że przedsiębiorca z tej gminy (usługi transportowe) skłonny jest przyjąć do pracy trzech kierowców legitymujących się prawem jazdy kat. C i E, zatrudni ich w transporcie międzynarodowym, nie zapewniając lokum. Burmistrz Świecia  natomiast wyraża chęć przyjęcia jednej rodziny czteroosobowej na teren gminy Świecie. Zobowiązuje się do zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych. Wsparcie w znalezieniu pracy gmina będzie mogła zadeklarować dopiero po otrzymaniu informacji, jakie kwalifikacje posiadają te osoby. Poszukiwanymi zawodami na terenie gminy Świecie są lekarze o różnych specjalnościach.

Z inicjatywy prezydenta Rafała Bruskiego, w Bydgoszczy zamieszkały już dwie rodziny z polskimi korzeniami, które ewakuowano z Donbasu. Pierwsza rodzina liczy sześcioro osób: rodzice i czworo dzieci. Druga rodzina to mama z trojgiem dzieci: córką oraz dwoma synami.

Dane o wszelkich formach pomocy dla osób ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy są gromadzone przez Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy – oraz  w Banku Ofert prowadzonym przez Departament Obywatelstwa i Repatriacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 


Podobne wpisy

Powiązane treści