Bydgoszcz
4C
Słonecznie
70% wilgotność
Wiatr: 6km/h S
H 5 • L 2
3C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesBydgoszcz oddziałuje na region, Toruń mniej…
mapa bezrobocie
31.08.2017 | 10:26

Bydgoszcz oddziałuje na region, Toruń mniej…

Sytuacja gospodarcza w Bydgoszczy pozytywnie wpływa również na powiat, a nawet szerzej: na całą Metropolię Bydgoską

Na zdjęciu: Centralna i zachodnia część województwa rozwijają się, południe i wschód notują słabe wyniki gospodarcze

Fot. Metropolia Bydgoska.pl

Dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące bezrobocia w województwie nie pozostawiają złudzeń: sytuacja gospodarcza w Bydgoszczy pozytywnie wpływa również na powiat, a nawet szerzej: na całą Metropolię Bydgoską. Niestety w pozostałych obszarach Kujaw i Pomorza jest pod tym względem dużo gorzej, a czasami wręcz dramatycznie.

Bydgoszcz lokomotywą regionu

Pod koniec czerwca (ostatnie pełne dane dla całego województwa od GUS – przyp. red.) bezrobocie w grodzie nad Brdą spadło o kolejny procent (4,3 %) w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Bezrobotnych ubywa również w powicie bydgoskim – jest ich raptem 7,2 %. – Niskie bezrobocie w mieście i ciągle spadające na terenie powiatu bydgoskiego to efekt przede wszystkim wielu inwestycji na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, ale również dynamicznego rozwoju firm branży BPO, która silnie reprezentowana jest w naszym mieście. Możemy śmiało uważać się za siłę napędową dla rynku pracy w regionie. To u nas jest najniższe bezrobocie, to do naszego „pośredniaka” pracodawcy zgłaszają najwięcej ofert pracy, to do Bydgoszczy każdego dnia przyjeżdża najwięcej mieszkańców okolicznych gmin do swoich miejsc pracy. To pokazuje, że oddziaływanie gospodarcze Bydgoszczy na okoliczne gminy jest co raz silniejsze i że to Bydgoszcz jest gospodarczym motorem regionu. Oczywiście, mamy świadomość, że znaleźliśmy się już w takim miejscu, w którym dalszy spadek bezrobocia nie będzie już tak dynamiczny jak dotychczas. – mówi prezydent Rafał Bruski.

Wschód województwa ogonem…

Niestety sytuacja nie wygląda już tak dobrze w przypadku Torunia: o ile samo miasto notuje bardzo przyzwoity wynik na poziomie 5,4 %, o tyle w powiecie sytuacja wygląda już dużo gorzej: aż 13,2 % mieszkańców nie ma tam pracy. Jeszcze gorzej jest w powiatach włocławskim, lipnowskim i radziejowskim, gdzie stopa bezrobocia waha się od 17,5 do 19 %.  Bydgoska część województwa – w dużej części wchodząca w skład Metropolii Bydgoskiej – prezentuje się znacznie lepiej: powiat świeci może pochwalić się stopą bezrobocia na poziomie 9,3 %, a tucholski, mogileński czy żniński notują wyniki od 12,1 do 13,7 % – zatem wyniki zbliżone do powiatu toruńskiego.

Co dalej z gospodarczą metropolią?

Analiza stopy bezrobocia w województwie pokazuje, że Metropolia Bydgoszcz nie jest tworem sztucznym – to projekt odpowiadający nie tylko zapotrzebowaniu mieszkańców, lecz również realnemu stanowi gospodarki. W pierwszej kolejności miasto – jako podmiot wiodący w całym przedsięwzięciu – zamierza rozbudowywać sieć połączeń międzygminnych. – Do  pracy do Bydgoszczy przyjeżdżają coraz więcej mieszkańców z gmin sąsiednich. Z myślą o nich, w miarę możliwości finansowych, na mocy międzygminnych porozumień rozszerzana jest bydgoska komunikacja miejska. Linie podmiejskie z jednej strony ułatwiają mieszkańcom gmin ościennych dostęp do bydgoskiego rynku pracy, z drugiej zaś ich rozwój jest niezbędny z punktu widzenia lokowania się w Bydgoszczy kolejnych inwestorów – dodaje prezydent Bruski.

Oprócz dość enigmatycznej zapowiedzi rozbudowy połączeń międzygminnych, miasto przedstawia również działania, które już są wdrażane. Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz rozpoczęło stałą współpracę z Bydgoską Agencją Rozwoju Regionalnego, której celem mają być działania na rzecz promocji gospodarczej obszaru metropolii. Globalny charakter, a przynajmniej wykraczający swoim oddziaływaniem poza granice miasta, mają mieć również inwestycje realizowane w stolicy województwa. – Wszystkie inwestycje drogowe, a także plan budowy parkingów park & ride to również rozwiązanie mogące służyć osobom spoza miasta, dla których jednak Bydgoszcz staje się miejscem pracy zarobkowej – dodaje prezydent.


Powiązane treści