Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy rozkład – stara nazwa. Kiedy Bydgoszcz Akademia stanie się Bydgoszcz Politechniką?

Dodano: 12.12.2022 | 11:15

Na zdjęciu: Nazwa "Bydgoszcz Akademia" zniknie, ale później niż przewidywano.

Fot. BB/archiwum

Mimo obietnic, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy przystanek kolejowy Bydgoszcz Akademia nie zmienił nazwy na Politechnika. PKP PLK podały nową datę przemianowania.

Wybudowany na początku lat 80. przystanek kolejowy na linii Bydgoszcz – Chełmża od początku nosi nazwę Bydgoszcz Akademia. Wówczas bowiem uczelnia z siedzibą w Fordonie była Akademią Techniczno-Rolniczą. W 2006 roku ATR stała się Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym. To od tego czasu nazwa przystanku była nieaktualna.

Po roku od kolejnej zmiany charakteru uczelni (od września 2021 roku UTP jest Politechniką Bydgoską) pojawiła się szansa na to, by na przystanku pojawiła się tablica Bydgoszcz Politechnika. Po kilkunastu miesiącach uzgodnień i wymiany pism, we wrześniu tego bydgoscy radni pozytywnie zaopiniowali zmianę nazwy. Podjęcie uchwały było wymaganym przez PKP Polskie Linie Kolejowy warunkiem do rozpoczęcia całej procedury modyfikacji nazewnictwa.


CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANIE NAZWY PRZYSTANKÓW BYDGOSZCZ AKADEMIA ORAZ BYDGOSZCZ BIELAWY


Standardowo zmiana nazwy przystanku kolejowego jest dokonywana wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pociągów. Ten obowiązuje od wczoraj (11 grudnia), lecz na Bydgoszcz Akademia nadal stoi tablica z dotychczasową nazwą. Już przed weekendem zapytaliśmy PKP PLK, czy pociągi będą zatrzymywać przy przystanku Bydgoszcz Politechnika już od grudnia.

PLK odpowiada, że modyfikacja nastąpi, ale później. – Zmiana nazwy przystanku nastąpi wraz z czerwcową korektą rozkładu jazdy pociągów 2022/2023 – odpowiada Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK. Przypomnijmy, że szacunkowy koszt ustanowienia nowej nazwy przystanku kolejowego to 20 tysięcy złotych. Zostanie on pokryty z budżetu miasta – środki zostaną przeznaczone na wymianę tablic z nazwą stacji i tzw. fryzów na gablotach.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adi
Adi
1 rok temu

Nie dziwi Was ze miasto tak łatwa zmianę za śmieszne pieniądze procesuje od kilku lat? To co się dziwić ze inne rzeczy w mieście leżą odłogiem przez lata…