Bydgoszcz
3C
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H 3 • L 3
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
6C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoszcz potrzebuje Inowrocławia…
20.03.2017 | 20:12

Bydgoszcz potrzebuje Inowrocławia…

.... a Inowrocław Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Inowrocław ma sporo atutów, które cenią również między innymi bydgoszczanie.

Fot. Stanisław Gazda

… a Inowrocław Bydgoszczy. Chociaż plany obecnego rządu zdają się nie potwierdzać tej teorii, to naturalnych powiązań między miastami nie da się zatrzymać nawet ustawą. Nie chodzi tutaj o współpracę na płaszczyźnie urzędów, lecz tę najbardziej prozaiczną, codzienną, międzyludzką…

Kilka tygodni temu zapytaliśmy bydgoszczan, z czym kojarzy im się Inowrocław. Odpowiedzi nie dziwiły: to przede wszystkim tężnie solankowe, basen ze słoną wodą i efektowny park. Inowrocław to jednak również Galeria Solna, którą mieszkańcy grodu nad Brdą cenią w szczególności za ciekawy dobór sklepów z tzw. średniej półki. Podsumowując, dla przeciętnego mieszkańca Bydgoszczy to miasto idealne na niedzielny wypad: spacer, basen, obiad i krótkie zakupy. System ten działa jednak i w drugą stronę: inowrocławianie również korzystają z bydgoskich atrakcji: opery, kin, filharmonii czy właśnie galerii handlowych, które mogą pochwalić się zdecydowanie większą różnorodnością marek.

Mieszkańcy swoje, a Rada Ministrów swoje
Bydgoskie aspiracje metropolitalne nie znajdują poparcia w polityce Prawa i Sprawiedliwości. Na razie również władzom Bydgoszczy nie jest po drodze z Inowrocławiem. Jednak zwykła obserwacja ruchu samochodów na drodze krajowej nr 25 pozwala przypuszczać, że związki między miastami są coraz silniejsze. – Proces budowy powiązań metropolitalnych, takich jak rozwój transportu publicznego, rozwój gospodarczy, wspólna promocja, a także kreowanie poczucia wspólnoty przez mieszkańców danego obszaru metropolitalnego to proces ciągły, długotrwały i wymagający sporych nakładów finansowych. Polityka obecnego rządu nie może zatem stać na przeszkodzie rozwoju żadnego z regionów. Obecna polityka rady ministrów, poprzez brak wsparcia finansowego dla realizacji wspólnych zadań, po prostu ten rozwój spowolni. Jednak samorządy nie będą czekać na zmianę władzy lub zmianę podejścia obecnej władzy do kwestii metropolii w Polsce. Dlatego wiele największych polskich miast już kilka lat temu wraz ze swoimi okolicznymi samorządami powołało stowarzyszenia na rzecz podejmowania wspólnych inicjatyw. Wzorem m.in. Trójmiasta i Poznania także Bydgoszcz zaproponowała otaczającym ją gminom i powiatom współpracę w tej formie – komentuje politykę rządu Łukasz Krupa, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz.

Ruszamy z budową
Nie oglądając się na samorządowców czy polityków szczebla centralnego, postanowiliśmy włączyć się w integrowanie społeczności obu miast: Bydgoszczy i Inowrocławia. To właśnie dlatego portal, który rozwijamy sukcesywnie od półtora roku, zyskał w połowie marca swój inowrocławski odpowiednik. Dzisiaj z kolei – 17 marca 2017 roku – oddajemy w Wasze ręce pierwszy numer drukowanej wersji Inowrocławia w metropolii.pl. Reakcja mieszkańców na naszą inicjatywę, a mówiąc wprost liczba odsłon www, będzie najlepszym miernikiem dla idei Metropolii Bydgoskiej zbudowanej na silnym, inowrocławskim fundamencie.

inowrocław w metropolii

Inowrocław w Metropolii można znaleźć m.in. w Galerii Solnej.


Powiązane treści