Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
57% wilgotność
Wiatr: 8km/h NNE
H 15 • L 14
15C
Sob
17C
Nd
18C
Pon
19C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoszcz przeprasza za Kneblewskiego i gratuluje Nitkiewiczowi [Kowalski na dobry tydzień]
Ireneusz_Nitkiewicz- ST (2)
26.02.2018 | 06:00

Bydgoszcz przeprasza za Kneblewskiego i gratuluje Nitkiewiczowi [Kowalski na dobry tydzień]

Na zdjęciu: Ireneusz Nitkiewicz został wyróżniony w konkursie tygodnika Newsweek Polska.

Fot. archiwum

Twarz dobroci, otwartości na innych, wielkiego serca, bezinteresowności, to twarz młodego polityka lewicy, szefa SLD w mieście i województwie. Natomiast twarz zakompleksionego radykała, ksenofoba, agresywnego w słowie nienawistnika, to twarz kapłana katolickiego, prałata, proboszcza ważnej parafii.

Marcin Kowalski

Dwie ważne nagrody w jednym tygodniu dla bydgoszczan. Dwie osoby publiczne z wyróżnieniami, które odbiły się szerokim echem w mediach. I na tym koniec wspólnych mianowników. Z jednej strony mamy wrażliwość, a z drugiej – totalny jej brak. Ireneusz Nitkiewicz, młody radny pracujący społecznie na rzecz innych, kontra ks. Roman Kneblewski, faszyzujący radykał siejący nienawiść i wrogość do obcych.

Nitkiewicz otrzymał wyróżnienie specjalne w plebiscycie „Społecznik roku” organizowanym przez tygodnik Newsweek. W kapitule – Janina Ochojska; Janek Kuroń, wnuk Jacka Kuronia; Michał Rusinek, opiekun spuścizny po Wisławie Szymborskiej. Obok naszego radnego tym samym zaszczytem został uhonorowany Łukasz Ossowski, sołtys wsi Rytel bohatersko wspomagający swoich sąsiadów po letniej nawałnicy, która przeszła przez Bory Tucholskie. Zacni jurorzy wyróżnili Nitkiewicza za stworzenie jadłodzielni dla ubogich, zaangażowanie w akcję „Ciepło serca w słowiku”, działalność charytatywną na rzecz niepełnosprawnych.

Kneblewski wygrał plebiscyt „Proboszcz roku” organizowany przez redakcję Expressu Bydgoskiego. Wystarczyło spędzić pięć minut na Facebooku, żeby wiedzieć, że to nie parafianie głosowali na swojego proboszcza. Wszelakiej maści kibolstwo, ONR-owcy i wszechpolacy dudnili dzień i noc do swoich kompanów, by popierali swojego kapelana. Inni startujący w plebiscycie kapłani nie mieli wsparcia radykalnej hordy, więc na starcie byli przegrani z jedynym w Polsce duchownym, który publicznie bezkarnie stwierdza: „Faszyzmu bym nie potępiał”. Annę Grodzką przyrównuje do zwierzęcia, na uchodźców wylewa wiadra pomyj, lży Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a o chłopcu przyjmującym komunię mówi: „Po katolicku, na kolana i do ust, a na rękę co najwyżej trzciną”. Z wręczenia nic nie znaczącego tytułu wystukanego sms-ami kibolstwa, zwolennicy kapelana ONR-u uczynili szopkę, z przemówieniami, gratulacjami, i hołdami składanymi człowiekowi, który od lat kompromituje siebie, Kościół oraz Bydgoszcz. Obrzydliwe.

Jedno miasto, dwie twarze. Paradoks, że twarz dobroci, otwartości na innych, wielkiego serca, bezinteresowności, to twarz młodego polityka lewicy, szefa SLD w mieście i województwie. Natomiast twarz zakompleksionego radykała, ksenofoba, agresywnego w słowie nienawistnika, to twarz kapłana katolickiego, prałata, proboszcza ważnej parafii. Świat stanął na głowie.

Marcin Kowalski

Felietonista, właściciel Markomedia.pl

Najczęściej nominowany do dziennikarskiej nagrody Grand Press w historii tego wyróżnienia, prowadzi firmę medialną Markomedia.pl. Jego felietony „Kowalski na dobry tydzień” co poniedziałek ukazują się w portalu metropoliabydgoska.pl

Panel dyskusyjny


Powiązane treści