Bydgoszcz
17C
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 16
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBydgoszcz rozbłyśnie na święta. Pojawią się nowe dekoracje
10.11.2020 | 09:49

Bydgoszcz rozbłyśnie na święta. Pojawią się nowe dekoracje

Na zdjęciu: W tym roku nie zabraknie świątecznej iluminacji w centrum Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Pomimo trudnej sytuacji epidemicznej i braku jarmarku świątecznego na bydgoskich ulicach nie zabraknie świątecznych dekoracji. – Liczymy, że dostarczą wielu estetycznych wrażeń. Na ulicach Starego Miasta tej zimy zainstalujemy kilka nowych iluminacji – informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Jak informują drogowcy, najwięcej dekoracji tradycyjnie rozbłyśnie na zrewitalizowanym Starym Rynku. – Ustawimy tam nową instalację w formie 5-metrowej figury anioła, który swoją formą nawiązywać będzie do artystycznej rzeźby. Pojawią się święcące prezenty i stylowe przedwojenne auto w formie iluminacji. Oprócz iluminowanego fotela, przy którym chętnie fotografowali się mieszkańcy i turyści rozbłyśnie też instalacja w formie kominka – podkreśla ZDMiKP. Nie zabraknie też podświetlenia budynku ratusza i instalacji na latarniach. Na rynku stanie także szopka wykonana przez uczniów bydgoskiego liceum plastycznego.

– Na płycie Starego Rynku ustawimy przystrojoną kilkunastometrową choinkę, która przyjedzie do nas z Borów Tucholskich

– zapewniają drogowcy. Tak jak w zeszłym roku, do zrobienia zdjęć na tle bydgoskiej starówki zachęcać będzie też iluminowana fotoramka oraz skrzydła anioła. Iluminacje pojawią się także nad uliczkami Starego Miasta. Nad ulicą Magdzińskiego zamontowana zostanie instalacja świetlna w formie żarówek, nad ulicą Długą przewieszki w kształcie bydgoskich spichrzy nad Brdą, a nad Batorego – nowy element, czyli kule świetlne. – Rozwieszenie tej instalacji możliwe będzie po uzyskaniu zgody właścicieli prywatnych nieruchomości – podkreśla ZDMiKP. Dobrze znane bydgoskie iluminacje – czyli kareta z reniferem oraz Gracja z parasolką przejdą gruntowny lifting. Ich konstrukcja zostanie odnowiona, a oświetlenie – wymienione. Po renowacji dekoracje zostaną ustawione zostaną w Śródmieściu.

Nową dekorację zyska Most Królowej Jadwigi. Drogowcy opisują, że przeprawa zostanie podświetlona trzymetrowymi świetlistymi iluminacjami w kształcie śnieżnych koron królewskich. Ubiegłoroczne iluminacje w formie aniołów zostaną ponownie ustawione w Starym Fordonie. – Tam również ozdobimy latarnie na Rynku i stanie piękna choinka – informuje ZDMiKP. Świąteczne dekoracje pojawią się również na drzewach na placu Teatralnym, rondzie Jagiellonów i ulicy Gdańskiej, a także na słupach oświetleniowych na najważniejszych ulicach w centrum. Nie zabraknie też iluminacji na Wyspie Młyńskiej oraz wyspie św. Barbary.

Planowane są także prywatne inicjatywy, mające na celu upiększenie centrum Bydgoszczy w okresie świąt Bożego Narodzenia. Restauracja Katarynka i Hotel Bohema wraca z świąteczną akcją strojenia Bydgoszczy choinkami. Już w ubiegłym roku restauratorzy, właściciele klubów, sklepów i innych lokali w centrum Bydgoszczy razem ozdobili miasto na Boże Narodzenie. Udekorowane żywe drzewka stanęły m.in. przy witrynach na Starym Rynku ul. Mostowej, Niedźwiedzia, Batorego i Długiej. By wziąć udział w akcji, należy do piątku, 13 listopada zgłosić się do restauracji (ul. Niedźwiedzia 3) lub cukierni Katarynka (ul. Batorego 4) oraz w recepcji hotelu Bohema (ul. Konarskiego 9).

– Tegoroczne święta będą niewątpliwie inne od poprzednich, ale zrobimy wszystko by Bydgoszcz i w tym roku należała do najpiękniej udekorowanych miejsc. Nasze miasto uznawane jest za jedno z najpiękniej udekorowanych w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. W ubiegłorocznym plebiscycie na „Świetlną  stolice Polski” zajęliśmy 4. miejsce – podkreśla urząd miasta Bydgoszczy. Z uwagi na sytuację epidemiczną, odwołany został przyciągający wielu mieszkańców i przyjezdnych Bydgoski Jarmark Świąteczny. Ratusz informuje, że jarmark zostanie przeniesiony do świata wirtualnego. – Wkrótce ujawnimy szczegóły – deklarują urzędnicy.


CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoski Jarmark Świąteczny odwołany. Impreza odbędzie się w Internecie


Urząd miasta zapewnia, że większość świątecznych dekoracji zostanie zamontowana na ulicach do końca listopada. Tradycyjnie będą one zdobić Bydgoszcz do końca stycznia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści