Bydgoszcz
22C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 22 • L 22
22C
Sr
21C
Czw
23C
Pt
26C
Sob
23C
Nd
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaBydgoszcz stawia na kulturę. I ma plan na jej rozwój
Miejskie Centrum Kultury Bydgoszcz
26.04.2017 | 13:39

Bydgoszcz stawia na kulturę. I ma plan na jej rozwój

Przedstawiciele miasta zaprezentowali projekt rozwoju kultury na najbliższe 10 lat.

Na zdjęciu: W planach miasta jest między innym rozbudowa budynku Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Kultura energią i marką Bydgoszczy – tak brzmi hasło, które ma zdominować działania związane z rozwojem kultury. Władze miasta i przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz edukacyjnych określiły na czym powinny się skupić w przeciągu najbliższych 10 lat. 

Plan określający kierunki, cele oraz harmonogram rozwoju kultury na ten okres zostały opisane w „Strategii Rozwoju Kultury Miasta Bydgoszczy na lata 2017-2026”. Po przeanalizowaniu obecnego stanu kultury w mieście uznano, że kluczowym problemem jest zbyt mała rola kultury w rozwoju miasta i w życiu jego mieszkańców. Dużym minusem jest również brak tradycji uczestnictwa w kulturze oraz niedostateczna edukacja kulturalna i brak dostatecznej współpracy środowisk kultury.

Aby poprawić rozwój kultury w Bydgoszczy miasto zamierza działać w czterech obszarach, które brzmią następująco: wyraziste oblicze kulturowe Bydgoszczy budujące poczucie tożsamości mieszkańców, aktywne i powszechne uczestnictwo mieszkańców Bydgoszczy w kulturze, miasto kreatywne kulturowo, mechanizmy zarządcze samorządu miasta wspierające rozwój kultury.

Do każdego obszaru przypisane są konkretne działania. W każdym z zadań określone są terminy realizacji, źródła finansowania oraz podmioty  koordynujące oraz sprawdzające, czy dane zadanie zostało zrealizowane. Środki na realizacje zadań mają pochodzić z budżetu miasta i państwa oraz różnych programów, w tym także unijnych.

Władze miasta chcą przede wszystkim skupić się na promocji. Mowa tutaj nie tylko o promocji wydarzeń kulturalnych na arenie lokalnej, ale również w obrębie międzynarodowym. Kulturowy wizerunek miasta ma być promowany między innymi za pomocą konkursów. Twórcy strategii chcą skupić się na wykorzystaniu lokalnych marek, tak by miały one szansę stać się produktami promocyjnymi.

Przedstawiciele Bydgoszczy dużą wagę przykładają do współpracy ze szkołami oraz środowiskami akademickimi. Utworzone mają zostać programy lokalnej edukacji kulturowej realizowane w formie tradycyjnych lekcji w szkole oraz projektów upowszechniających wiedzę o lokalnych tradycjach kultury. W programach szkolnych ma znaleźć się też wychowanie estetyczne. Ponadto rozwinąć ma się współpraca na rzecz podnoszenia estetyki przestrzeni miejskiej.

Twórcy strategii zapowiadają także rozszerzenie oferty kulturalnej w Bydgoszczy, która skierowana będzie do osób w różnym wieku. Przewidziane jest również znoszenie barier w dostępie do kultury. W szczególny sposób wspierane mają być instytucje kultury. Na pomoc liczyć będą mogły nie tylko te placówki, których organizatorem jest miasto. Również pracujące w nich osoby będą bardziej docenianie poprzez przyznawanie specjalnych nagród.

Istotną kwestią związaną z rozwojem kultury jest zapewnienie lepszych warunków w budynkach instytucji kultury. W planach na najbliższe 10 lat wymienione zostały modernizacje m.in. Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Pałacu Młodzieży oraz Teatru Polskiego. Wspominano również o rozbudowie Filharmonii Pomorskiej oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, a także budowie kampusu Akademii Muzycznej. Miasto planuje utworzyć również nowe miejsca związane z kulturą: Fordońskie centrum kultury oraz Muzeum Historii Farmacji i Medycyny.

Władze zamierzają stale kontrolować realizacje założeń strategii. Monitorowanie wdrażanego planu oraz ocena skuteczności prowadzonych działań ma wpłynąć na skuteczność programu oraz umożliwiać ewentualną korektę jego założeń.

Powiązane treści