Bydgoszcz
1C
83% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 2 • L 0
5C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
3C
Sr
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBlogiBydgoszcz – stolicą Bluesa?
Wanda
14.03.2018 | 12:30

Bydgoszcz – stolicą Bluesa?

Na zdjęciu: Statek typu Ondyna

Fot. Robert Szatkowski

Bydgoszcz przez setki lat rozwijała się dzięki pracy ludzi rzek. Kiedy przez Bydgoszcz ciągnęły tysiące barek i tratw, ciężkiej pracy wodniaków często towarzyszył śpiew łagodzący trud.  Na morzu taką pieśnią są szanty, jedną z odmian muzyki pochodzącą z rzek jest Blues.

Blues powstał nad rzekami Ameryki Północnej, głównie w delcie Missisipi.

Proponuję, aby bazując na tak silnych bydgoskich tradycjach wodnych stworzyć festiwal, który sprawi, że Bydgoszcz stanie się stolicą polskiego Bluesa. Jeżeli w Mrągowie istnieje popularny piknik muzyki country dlaczego nie zrealizować „Bydgoszcz Blues Festiwal”.

Uważam, że naturalnym miejscem na przeprowadzenie takiej imprezy jest Brdyujście. Trybuny stadionu wodnego są doskonałym miejscem na oglądanie spektakli, scenę festiwalu można zlokalizować na jednym ze statków co dodatkowo uatrakcyjniłoby przekaz. Festiwal byłby również idealnym pretekstem aby do Bydgoszczy wróciła jednostka typu Ondyna, nieodżałowany statek, który przez dziesiątki lat woził całe pokolenia bydgoszczan. Mógłby nadal służyć na potrzeby turystyczne jak koncertowe. Innym statkiem na potrzeby promocji festiwalu jak Bydgoszczy mógłby być zakup słynnego „Lubeckiego”.

Piękna muzyka bluesowa grana z pływającej sceny w atrakcyjnej scenerii Brdyujścia z pewnością przyciągnęłaby tłumy do naszego miasta.

Ogólnopolski festiwal bluesowy byłby wielką atrakcją, a także mógłby stać się jedną z bydgoskich wyróżniających marek, symboli których Ratusz tak szuka a nie potrafi znaleźć.

Jestem pewien, że jeżeli w Krakowie, tak daleko od morza, można realizować cieszący się międzynarodową renomą festiwal szantowy „Shanties” to w Bydgoszczy, mającej tak silne tradycje wodne, uda się przyszłości stworzyć atrakcyjny festiwal bluesowy.

Redakcja

Panel dyskusyjny


Powiązane treści