Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 16 • L 13
16C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiBydgoszcz? Toruń? Inowrocław? Rusza plebiscyt na najpiękniej świątecznie oświetloną „stolicę Polski”
04.12.2015 | 09:26

Bydgoszcz? Toruń? Inowrocław? Rusza plebiscyt na najpiękniej świątecznie oświetloną „stolicę Polski”

Swiąteczno-noworoczne iluminacje świetlne każdemu miejscu dodają uroku.

Na zdjęciu: Świetliste anioły, kareta...Czy pojawią się w Bydgoszczy jeszcze inne świetlne dekoracje?

Fot. Stanisław Gazda

Już po raz siódmy startuje świąteczna akcja „Świeć się z Energą”, w której wybierane są najpiękniej oświetlone polskie miasta. Kto w tym roku zwycięży w zimowej zabawie i zdobędzie nagrodę główną na dobroczynny cel w swoim mieście? Na zwycięzcę ogólnopolskiego czeka energooszczędny sprzęt AGD  wartości 50 000 tysięcy złotych, zaś na mistrza regionu o wartości 10.000 zł. Bydgoszcz, Toruń, a może Inowrocław? Mieszkańcy którego miasta w województwie kujawsko-pomorskim nie będą mieli sobie równych w głosowaniu? Lokalna rywalizacja rozświetlonych miast właśnie wystartowała.

Z początkiem grudnia miasta w całej Polsce przemieniają się w lokalne ambasady świątecznego nastroju. Ulice, place i skwery mienią się kolorowymi światełkami, przyciągając rzesze mieszkańców i turystów. W takiej scenerii spacery nawet przy minusowej temperaturze nikomu nie straszne! To również doskonały czas na konkursowe starcie w kolejnej edycji ogólnopolskiej świątecznej zabawy. W ubiegłym roku województwo kujawsko-pomorskie było reprezentowane w finale przez Inowrocław, który o miejsce w czołówce najpiękniej oświetlonych miast w Polsce walczył z Grudziądzem i Brodnicą. Czy powtórzy swój sukces w tegorocznej edycji?

Promowanie przez pomaganie

Grupa Energa już po raz siódmy w ramach projektu „Świeć się z Energą” organizuje Plebiscyt Miast, w którym zostanie wybrana najpiękniej świątecznie oświetlona miejscowość w Polsce. Aby zgłosić miasto do udziału w konkursie wystarczy że jego przedstawiciele (np. urząd miasta) prześlą zdjęcia prezentujące kandydaturę i jego świąteczne iluminacje.

Możliwość rywalizacji o tytuły i charytatywną nagrodę od kilku już lat dodatkowo mobilizuje miasta do dekorowania swoich ulic i deptaków świątecznymi ozdobami. Udział w „Świeć się z Energą” to dla miasta nie tylko okazja do pochwalenia się swoimi świetlnymi iluminacjami, to przede wszystkim sposób na rozbudzenie lokalnego patriotyzmu oraz szansa na pomoc jego najbardziej potrzebujących mieszkańców.

Magia Świat to nie tylko kolorowe, świetliste dekoracje. To przede wszystkim czas, w którym chętniej angażujemy się w akcje charytatywne i chcemy dzielić się tym, co mamy. Dlatego w naszym konkursie wyróżniając miasta za ich iluminacje, tak naprawdę nagradzamy placówki i instytucje niosące w tych miejscowościach pomoc innym.  W tym roku udało nam się na ten cel przeznaczyć łącznie aż 200 tysięcy złotych i liczymy na to, że energooszczędny sprzęt AGD, który trafi do 16 miast z całej Polski, będzie długie lata służył obdarowanym domom dziecka lub innym potrzebującym osobom – mówi Jarosław Kozłowski, koordynator projektu „Świeć Się z Energą”.

Sprzęt energooszczędny otrzyma każde miasto, które znajdzie się w gronie 16 zwycięzców z regionu. To właśnie wyróżnione miejscowości samodzielnie wskażą instytucje, którym ta nagroda przyda się najbardziej oraz zadecydują, jakiego rodzaju mają to być urządzenia.

Nową „świetlną stolicę Polski” poznamy w styczniu

W poprzedniej edycji do konkursu zgłosiło się aż 228 miast! Na ostatniej prostej zwyciężył Połczyn-Zdrój. Łącznie oddano na niego 35 900 głosów. Inowrocław – czyli finałowa wizytówka kujawsko-pomorskiego, ostatecznie znalazł się na 9. miejscu. Które miasto będzie górą w tegorocznych, świątecznych zmaganiach? Czy tytuł trafi do reprezentanta z kujawsko-pomorskiego? Okaże się już 26 stycznia.

Do tego czasu miasta zmierzą się ze sobą w dwóch etapach: regionalnym i ogólnopolskim. Najpierw z każdego województwa zostaje wyłoniony jeden zwycięzca – zdobywca tytułu Najpiękniej Rozświetlonego Świątecznie Miasta w województwie, do którego trafi nagroda o wartości 10 000 zł. Jednak prawdziwe emocje towarzyszyć będą uczestnikom zabawy w finale ogólnopolskim, do którego automatycznie trafi 16 miast z najlepszymi wynikami z pierwszej tury. W drugim, ostatnim etapie, rywalizować będą o tytuł „świetlnej stolicy Polski” i nagrodę główną o wartości 50 000 zł.

O tym, kto wygra w obu etapach zadecydują głosujący, którzy oddają swoje głosy na stronach www 16 dzienników lokalnych (za pośrednictwem strony www, Facebooka lub wysyłając SMS-y). Głosy można oddawać codziennie, dlatego zaangażowanie i aktywizacja głosujących przez cały okres trwania zabawy jest bardzo istotne. Warto promować swoja kandydaturę, prezentować ją na zdjęciach najlepiej oddających magiczny klimat miasta, mobilizować i zachęcać do głosowania zarówno mieszkańców, jak i sympatyków miasta. Przez blisko dwa miesiące trwania zabawy można będzie podziwiać albumy miast-kandydatów zamieszczane m.in. na stronie SwiecSie.pl i oceniać kreatywność twórców świątecznych iluminacji.

„Świeć się z Energą” to zmagania w trzech kategoriach. W ogólnopolskim plebiscycie miast po raz kolejny wybierzemy najpiękniej w Polsce oświetloną świątecznie miejscowość. W dodatkowym plebiscycie nagrodzimy również najlepiej udekorowaną galerię handlową, zaś w indywidualnym konkursie fotograficznym autorów tych zdjęć, które najpełniej oddadzą charakter świąt i świetlnych iluminacji. Zwyciężą ci, którzy zdobędą najwięcej głosów Internautów i jury. Jego przewodniczącą jest Lidia Popiel – znana fotografka i wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Harmonogram „Świeć się z Energą”

Etap regionalny:

  • Przyjmowanie zgłoszeń: 4 grudnia – 6 stycznia
  • Głosowanie: 11 grudnia – 11 stycznia
  • Ogłoszenie zwycięzców etapu regionalnego: 15 stycznia

Etap ogólnopolski:

  • Głosowanie: 15 stycznia – 25 stycznia
  • Ogłoszenie zwycięzców: 26 stycznia

 Więcej informacji na stronie konkursu www.SwiecSie.pl i facebook.com/swiecsie

#swiecsie

 


Powiązane treści