Bydgoszcz
13C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 14 • L 10
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaBydgoszcz ubiegać się będzie o miano miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki
04.10.2020 | 18:14

Bydgoszcz ubiegać się będzie o miano miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki

Na zdjęciu: O aplikowaniu Bydgoszczy do miana miasta kreatywnego w dziedzinie muzyki mówiono podczas konferencji prasowej w ratuszu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoszcz chce aplikować o miano miasta kreatywnego w dziedzinie muzyki. – W przyszłym roku złożymy aplikację do sieci miast kreatywnych UNESCO – słyszymy w ratuszu.

O planach złożenia aplikacji mówiono podczas konferencji prasowej w ratuszu. Pełnomocnikiem prezydenta do spraw aplikowania do SMK UNESCO jest Henryk Martenka – dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

– Mniej więcej rok temu spotkaliśmy się w tym gronie, wówczas padła propozycja, abyśmy ubiegali się tytuł miasta kreatywnego w dziedzinie muzyki. Ten rok był rokiem na przemyślenia – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Będzie to duże wyzwanie, ale myślę że w dziedzinie muzyki mamy silne fundamenty i świetne perspektywy, aby o ten zaszczytny tytuł się ubiegać – dodaje. Włodarz Bydgoszczy nie ukrywa, że przy zaangażowaniu takich osób jak Martenka czy prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, miasto ma realne szanse na skuteczne zrealizowanie tego zadania.

Prof. Popowa-Zydroń deklaruje, że będzie wspierać działania miasta w tej kwestii. – Dwadzieścia lat pracuję w Bydgoszczy i życie muzyczne w mieście znacząco się rozwija – podkreśla. – Myślę, że Bydgoszcz absolutnie zasługuje na ten tytuł – dodaje.

Sam Martenka podkreśla, że do końca czerwca 2021 roku Bydgoszcz ma czas na złożenie kompletnej aplikacji. – Jestem spokojny o stan zasobów w Bydgoszczy, stan środowiska i dziedziny muzyki w naszym mieście jest znaczący i uznany w Polsce – mówi, ale zastrzega: – Problem z sukcesem tej aplikacji polega na tym, żebyśmy z tego środowiska naszego bydgoskiego potrafili wymyślić takie sposoby nowe, innowacyjne, żeby zainteresować miasta z tej sieci, bo to jest najważniejszy wymóg. Abyśmy byli atrakcyjni dla tych miast, które w tej sieci już się znajdują.

Martenka mówi, że Bydgoszcz jest obecnie jedynym polskim miastem aplikującym o to miano. – Jeżeli znajdziemy się w tej sieci, to będzie to dla miasta nobilitacja. Dla Bydgoszczy otworzy to nowe drogi rozwojowe, także w kontekście biznesowym – dodaje. Przypomina też, że Bydgoszcz ubiegała się o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. – Nic z tego wtedy nie wyszło. To spięcie i ambicji i aspiracji pokazało, że jest duży potencjał do wykorzystania – podkreśla Martenka.

Pełnomocnik prezydenta zapowiada, że w listopadzie odbędzie się duże spotkanie środowisk muzycznych, a w marcu przyszłego roku ma odbyć się debata, na której przedstawione zostaną wnioski wypracowane podczas debat.

Idea miast kreatywnych UNESCO ma już szesnaście lat.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści