Bydgoszcz
3C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 5 • L 1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoBydgoszcz uczci pamięć ofiar Holokaustu. Uroczystość odbędzie się w miejscu dawnej synagogi
syngagoga bydgoszcz
26.01.2022 | 13:23

Bydgoszcz uczci pamięć ofiar Holokaustu. Uroczystość odbędzie się w miejscu dawnej synagogi

Na zdjęciu: Synagoga w Bydgoszczy powstała pod koniec XIX wieku. Została rozebrana w 1940 roku.

Fot. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku bydgoszczanie uczczą ten dzień podczas uroczystości, która odbędzie się przy ulicy Pod Blankami, w miejscu dawnej synagogi.

Bydgoskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zostały zainicjowane przez Młyny Rothera we współpracy z Teatrem Polskim. – Popularyzacja lokalnego dziedzictwa to jedno z zadań, jakie realizuje Dział Programowy naszej instytucji – podkreśla specjalistka ds. komunikacji Młynów Rothera Anna Triebwasser.

Symboliczna uroczystość odbędzie się w czwartek, 27 stycznia o godzinie 13:00 przy Pomniku Pamięci Żydów, u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza. Jest to miejsce, w którym znajdowała się zburzona w trakcie II wojny światowej synagoga. Podczas obchodów po raz pierwszy odbędzie się ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów – ich listę odczyta Jerzy Pożarowski, aktor Teatru Polskiego.

– Chcemy, by choć na chwilę wybrzmiały nazwiska naszych przedwojennych sąsiadów, ofiar nazistowskiego mordu, w miejscu, w którym przez lata był ich dom. Choć wielu z nich nie ma własnego grobu, chcielibyśmy dołożyć wszelkich starań, by ich nie zapomniano – podkreślają organizatorzy. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz miejskich oraz bydgoskich instytucji kultury i nauki, którzy złożą pod pomnikiem kamyki. Zgodnie z żydowską tradycją symbolizują one trwałość pamięci.

– Zachęcamy bydgoszczan by na moment przystanąć w skupieniu i również złożyć kamyk – podkreślają przedstawiciele Młynów Rothera.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bua
bua
3 miesięcy temu

Przepraszam, ale chyba czegoś nie rozumiem. To jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu czy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Żydowskich Ofiarach Holokaustu? Przecież nie tylko Żydzi wtedy ginęli. Czy tylko bydgoscy Żydzi zasługują na wyczytanie ich imion? A co z bydgoszczanami-Polakami i innymi narodowościami?