Bydgoszcz
23C
Przelotne opady
83% wilgotność
Wiatr: 3km/h ESE
H 29 • L 23
23C
Sr
20C
Czw
23C
Pt
20C
Sob
23C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBydgoszcz z 3,5 milionową dotacją od rządu. Trafi ona na budowę centrum pomocy bezdomnym
Mikołaj Bogdanowicz
31.03.2021 | 12:45

Bydgoszcz z 3,5 milionową dotacją od rządu. Trafi ona na budowę centrum pomocy bezdomnym

Na zdjęciu: Informacje o przyznaniu kolejnych dofinansowań w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przekazał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego rozstrzygnął kolejny nabór w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W kolejnym naborze wniosków o dofinansowanie miasto Bydgoszcz starało się o przyznanie środków na rozbudowę ulicy Nakielskiej, zakup nowych tramwajów i budowę centrum pomocy bezdomnym. Dodatkowe środki udało się uzyskać tylko na to ostatnie zadanie.

Do tej Bydgoszcz otrzymała prawie 90 milionów rządowej dotacji w ramach dwóch pierwszych tur naboru wniosków w ramach funduszu inwestycji lokalnych. W ramach programu rząd przeznacza środki na dotacje dla gmin, powiatów i miast. – Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19. Wsparcie jest bezzwrotne – informuje rządowy serwis gov.pl.

W ramach I tury składania wniosków o rządowe wsparcie Bydgoszcz mogła liczyć na dotację w wysokości 63 milionów złotych. Pieniądze te trafiły na częściowe pokrycie wkładu własnego dwóch inwestycji drogowo-tramwajowych: trwającej rozbudowy ulicy Kujawskiej (48 milionów złotych) i przygotowywanej budowy nowych mostów przez Brdę w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego (15 milionów). W II turze miasto otrzymało 25 milionów złotych dofinansowania na realizację kompleksowej termomodernizacji 75 budynków publicznych na terenie Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem budynków oświatowych oraz placówek opiekuńczych.

Na początku grudnia 2020 roku urząd wojewódzki zapowiedział kolejny nabór wniosków o rządowe dotacje – kwota wsparcia do rozdysponowania na całą Polskę będzie wynosić 1,65 miliarda złotych. Jak przekazało biuro prasowe bydgoskiego ratusza, w ramach trzeciego naboru wniosków w ramach RFIL 28 grudnia 2020 władze miasta złożyły trzy wnioski (czyli maksymalną dopuszczalną ilość) na uzyskanie środków na „niezbędne dla miasta i jego mieszkańców inwestycje”. Na liście znalazły się:

a) Budowa Centrum Pomocy dla Bezdomnych przy ul. Kaplicznej w Bydgoszczy – kwota zadania 20 mln złotych;
b) Rozbudowa ulicy Nakielskiej do kategorii drogi wojewódzkiej na odcinku od ulicy Lisiej do Bronikowskiego – kwota wnioskowana 85 mln złotych;
c) Zakup całego nowego niskopodłogowego taboru tramwajowego – kwota wnioskowana 500 mln złotych.

31 marca wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał, że rząd rozstrzygnął kolejny nabór w ramach RFIL. Do województwa kujawsko-pomorskiego łącznie trafi 78 milionów złotych wsparcia. Decyzją rządu, Bydgoszcz otrzyma 3,5 miliony złotych dofinansowania na budowę czterech energooszczędnych budynków Centrum Pomocy dla Bezdomnych przy ul. Kaplicznej w Bydgoszczy. W nowych obiektach ma znajdować się noclegownia na 80 osób (20 kobiet i 60 mężczyzn), schronisko dla mężczyzn na 80 osób (w tym 50 miejsc z usługami opiekuńczymi i 30 miejsc bez usług opiekuńczych) oraz schronisko dla kobiet przeznaczone na 60 osób (w tym 30 miejsc z usługami opiekuńczymi i 30 miejsc bez usług). Łącznie z placówki korzystać będzie mogło 220 osób.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści